Wpis z mikrobloga

Patogeneza łuszczycy:
1) Zadziałanie czynników predysponujących (wyzwalających):
Środowiskowych: stres, mikroby, leki, palenie
Genetycznych: HLA-Cw*0602, receptory interleukiny-23, interleukiny-12B
2) Prezentacja autoantygenu przez komórki dendrytyczne skutkująca aktywacją limfocytów T
3) Interleukina-12 i interleukina-23 stymulują namnażanie się limfocytów T (Th1 i Th17). Li
4) Migracja zaktywowanych limfocytów T do obszarów skóry dzięki znajdujących się na powierzchni komórek śródbłonka białek adhezyjnych ICAM-1.
5) Th1 i Th17, obecne w skórze, wydzielają interferon γ (IFN-γ), czynnik martwicy nowotworów α (TNF- α) i inne cytokiny.
6a) TNF- α stymuluje powstawanie innych cytokin zapalnych i podział komórek podstawnych. Dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego i nadmiernej proliferacji naskórka.
6b) IFN-γ hamuje apoptozę keratynocytów, zaburzając procesy fizjologicznego rogowacenia i usuwania się naskórka.
7) Uwolnienie immunomediatorów skutkuje migracją do naskórka granulocytów obojętnochłonnych co prowadzi do mikroowrzodzenia.

Łuszczyca jest ciężką dermatozą rumieniowo-złuszczającą o różnych postaciach i ciężkościach przebiegu. Do dnia dzisiejszego nie jest możliwe trwałe wyleczenie łuszczycy.

Leki stosowane miejscowo:
a) inhibitory kalcyneuryny (pimekrolimus, takrolimus)
b) glikokortykosteroidy (betametazon, mometazon, klobetazol)
c) ditranol
d) tezaroten
e) analogi witaminy D3 (kalcypotriol, takalcytol, kalcytriol)

Leki stosowane układowo:
a) cyklosporyny
b) estry kwasu fumarowego
c) metotreksat
d) psolareny (metoksalen)
e) acytretyna
f) biofarmaceutyki (adalimumab, etanercept, infliksimab, ustekinumab)

Fotografia: wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/Psoriasis
Źródło: Mutschler Farmakologia i Toksykologia 2016 Wyd. IV
#farmacja #medycyna #apteka #luszczyca #dermatologia
spardo - Patogeneza łuszczycy:
1) Zadziałanie czynników predysponujących (wyzwalając...

źródło: comment_9HCQxGm3Cbvx00be7PlhyPSOt5z9hpq8.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@spardo:

Czynniki stwarzające ryzyko łuszczycy: we wszystkich postaciach łuszczycy duż wewnątrz- i zewnątrzustrojowe czynniki, które mogą zapoczątkować lub nasilać proces chorobowy oraz wyzwalać kolejne nawroty choroby. Do najczęściej spotykanych czynników wyzwalających należą:

czynniki fizyczne – dermabrazja, szczepienia, oparzenia, ukłucia owadów, iniekcje, rany chirurgiczne, skaleczenia, zadrapania, tatuaż oraz promieniowanie
  • Odpowiedz
@spardo: no ja mam na głowie (jak to #!$%@? swędzi) i łokciach smarowałem tymi specyfikami od lekarza i nic mi to nie dawało zacząłem skórę smarować takimi najtańszymi babskimi olejkami do włosów jak #!$%@? - arganowy czarnuszka i zaleczyłem w miesiąc no ambrozja czuje się jak piękniś
  • Odpowiedz