Wpis z mikrobloga

#pit #kryptowaluty #podatki
Mireczki, obowiązek podatkowy od kryptowalut powstaje w momencie wypłaty z giełdy na konto osobiste/ firmowe i zamianie na walutę fiducjarną? Tj. nie wliczam tego co mam na rachunku giełdowym w tym momencie do przychodów, czy
też jest odwrotnie?
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Drakii: Mówiąc prościej, jeśli kupiłem i trzymam na giełdzie to wykazuje tylko koszty uzyskania przychodów? A powiedzmy w tym roku przy sprzedaży wykażę tylko przychód bez kosztów uzyskania przychodu?

Wiem, że nawet rząd raz mówi jedno a raz drugie, ale w gruncie rzeczy chodzi mi o to żeby rozliczyć się tak żeby się nie czepiali.

"Oznacza to, że moment powstania przychodu ustala się zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy
  • Odpowiedz
@letrust @brodatylarry: Dopiero za transakcje krypto-krypto przeprowadzone w 2019 nie ma podatku. Za transakcje z 2018 krypto-krypto nadal obowiązuje. W pierwszej wersji projektu ustawy miało to obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2018 ale wycofali się z tego.
  • Odpowiedz
@IetrusI: jest dokładnie tak jak mówi @ktostam112. Wpłata/wypłata z konta giełdy jest obojętna podatkowo. Za poprzedni rok liczą się operacje rodzące przychód, a więc sprzedaż kryptowalut, a także zamiana na inną krypto lub usługę/rzecz. Co ważne, koszty do 2018 należy uwzględniać dopiero w momencie powstania przychodu, a nie w momencie poniesienia.
  • Odpowiedz