Wpis z mikrobloga

Co ci Ukraińcy? Czasem jak rozmawiam z niektórymi Ukraińcami na temat gospodarki, to często jest od nich ta sama śpiewka, że Polska rozwinęła się gospodarczo tylko i wyłącznie dlatego, bo zachód wpakował w nas miliardy i gdyby nie to, niewiele byśmy się od nich różnili xD Ostatnio jeden Ukrainiec jako przykład podał to, że w latach 90 przetrwaliśmy dzięki nim, bo to oni dawali nam pieniądze i prace. (to już mam niezłego mindfucka wyjaśni ktoś o co może im chodzić, nigdy nie słyszałem o tym, aby wielu Polaków wyjeżdżało pracować na wschód, za to inaczej było z handlem)
#ukraina #ukrainiec
  • 12
@krystian-golonka:

to często jest od nich ta sama śpiewka, że Polska rozwinęła się gospodarczo tylko i wyłącznie dlatego, bo zachód wpakował w nas miliardy i gdyby nie to, niewiele byśmy się od nich różnili


Tą samą śpiewkę powtarza polska lewica od lat. Więc trudno odeprzeć takie zarzuty, jeśli sami w nie wierzymy. A mówią tak o nas nie tylko Ukraińcy ale cały Wschód z Rosją na czele.
@krystian-golonka: Jak AWS rządził i było u nas to największe bezrobocie to sporo ludzi ze ściany wschodniej pracowało na Ukrainie i Białorusi. Wtedy na wschodzie zarobki były podobne, a często nawet wyższe niż u nas.

Sam znam wielu Ukraińców którzy zarabiali podobne pieniądze jak w Polsce na Ukrainie i później wybuchła u nich wojna i z pensji 600 - 800 $ zrobiło im się 600 zł.

Wejście do UE zapędziło u
@krystian-golonka: Ty stosujesz argumentum ad ukraincum, ja argumentum ad polakum - więc co ci się nie podoba? xD I z tych dwojga teorii śmiem twierdzić, że to wersja historii gospodarczej ukraińskiego Iwana jest znacznie bliższa prawdy niż naszego sebka wyklętego. Chociaż oczywiście obie to gigantyczne upraszczanie rzeczywistości i faktów do własnej gówno wartej tezy.
@kolanin: Jasne ja nie neguję tego, że za wielkim wzrostem gospodarczym Polski duży wpływ ma Unia Europejska, tylko że Ukraincy myslą, że jest to tylko i wyłącznie zasługa Unii Europejskiej i gdyby nie ona bylibyśmy na takim samym poziomie. Tu się nie mogę zgodzić a jako przykład podam to, że w 1990 nasze PKB wynosiło 66 miliradów, natomiast Ukrainców 82 miliardy, podczas gdy w 2004 PKB Polski wynosiło 255 miliardów a
@dr_Klotz:

Ty stosujesz argumentum ad ukraincum, ja argumentum ad polakum - więc co ci się nie podoba? xD


Ja nie stosuję argumentum ad ukraincum, a opisuje to co mnie osobiście spotkało. Nie rozumiem, dlaczego pod wpisami gdzie neguje się pewne zachowanie, albo pisze się o pewnych poczynaniach, często pojawia się argument ,,Polacy też tak robią`` jakby to miało oczyścić, zachowania drugiej grupy. Co z tego, że Polacy też tak robią, mam
@krystian-golonka:

niestety nie wiem co mialo na to aż tak znaczący wpływ.


Utrata dużych wpływów banków i firm na Krymie i Donbasie, kradzież państwowego złota i pieniędzy przez Janukowycza (wywiózł do Rosji), fala odpływu kapitału w wyniku wybuchu wojny oraz odpływ pieniędzy z banków zabieranych przez klientów indywidualnych. ------> utrata płynności przez banki i początek tzw. bankopadu. Padło kilkadziesiąt banków, a Prywat Bank mający 50% ukraińskiego sektora musiał być znacjonalizowany i
Zapomniałem jeszcze wspomnieć o spadku eksportu do Rosji i krajów byłego ZSRR. Co też bardzo uderzyło w kurs hrywny. Teraz Ukraina przerzuciła się na eksport na zachód, ale okres przejściowy był bardzo ciężki i jeszcze przez wiele lat będzie trudno do czasu aż Ukraina nie zyska jakichś wieloletnich doświadczeń przy współpracy na terenie UE

ps. Z przyjemnych zmian w finansach to uznano, że opodatkowanie emerytur i rent jest niedozwolone (decyzja sądu konstytucyjnego).