Wpis z mikrobloga

Dyżur 8 – dzień

1. Powód wezwania: drżenia kończyn, cierpnięcie kończyny górnej, w wywiadzie miastenia

Mężczyzna 63 lata, choruje na miastenię. Dziś wstał o 4 rano i poszedł się umyć. Od godziny 5 drętwienie i osłabienie lewej strony ciała, opadnięcie powieki lewej, oddał bezwiednie stolec. Żona zgłasza, że podobne objawy występowały w przeszłości ale nie trwały dłużej niż 20 minut a dziś „trzyma” go już 2,5 godziny. Przewieziony na SOR

Stan nagłego zagrożenia? Tak.

2. Powód wezwania: drgawki, stan po ataku padaczki, bez kontaktu

Mężczyzna lat 30, bezdomny, wypuszczony z izby wytrzeźwień. Przeszedł 100 metrów i zadrgał. W wyniku napadu uraz głowy – nie pierwszy bo na nosie ma jeszcze niezdjęte szwy po poprzednim urazie. Zbadany, w karetce pobudzony i splątany. Próbuje rozpiąć pasy, chce wstawać na noszach. Dostał relanium dożylnie ale przysnął jedynie na chwilę – widać zaprawiony w bojach. Przekazany do SOR

Stan nagłego zagrożenia? Tak

3. Powód wezwania: Alergia, dziecko zjadło humus – policzki zaczerwienione, usta, broda, oczka opuchnięte, kaszel

Dziecko 15 miesięczne poczęstowane przez babcię humusem z sezamem. W ciągu kilku minut obrzęk warg i pokrzywka na twarzy, plecach, pośladkach, w pachwinach, pod kolanami. Bez duszności, bez obrzęku błon śluzowych. Parametry adekwatne do wieku. Podano dexaven domięśniowo. Przewiezione do SOR dziecięcego.

Stan nagłego zagrożenia? Tak

4. Powód wezwania: Urazy/obrażenia, dziecko ma rozcięte plecy, uraz głowy, spadło na szklany stolik, podsypiające

Dziewczynka 3 lata. Skakała na kanapie i spadła na ławę ze szklanym blatem. Szkło rozpadło się w drobne kawałki. Na plecach w okolicy lędźwiowej płytka rana cięta naskórka – jakieś 3cm. Głowa bez urazów, brzuch miękki, obrys kończyn prawidłowy. Dziecko przytomne, odpowiada logicznie – bardzo rozgarnięta dziewczynka jak na 3 lata. Ranę zaopatrzono stripami. Nie wymagała szycia. Dziecko pozostawione w domu pod opieką matki z zaleceniem obserwacji i zmiany opatrunku. W razie objawów niepokojących pilny kontakt z pediatrą lub ratownictwem.

Stan nagłego zagrożenia? Tak

5. Powód wezwania: zasłabnięcie

Kobieta lat 73, zasłabła na ulicy. Po przyjeździe na miejsce siedzi na chodniku. Słaba, lekko splątana, skóra wilgotna. Choruje na cukrzycę. Glikemia 40mg%. Przeprowadzona do karetki. Podano glukozę dożylnie. Po kilku minutach glikemia 170mg%. Uśmiechnięta i w dobrej kondycji wstała i poszła w swoją stronę.

Stan nagłego zagrożenia? Tak


6. Inne/złe samopoczucie, nie może wstać, bezwładne kończyny dolne, na ulicy

Mężczyzna lat 67. Szedł i „odebrało mu nogi”. Faktycznie ma problem z utrzymaniem pozycji pionowej – intensywne drżenia kończyn. Pytany kilka razy czy nadużywa alkoholu zaprzecza. Pan opowiada nam o tym jak przeszedł na emeryturę 2 lata wcześniej i jak to na tej emeryturze nie ma co robić – świadczenia ma ponoć 6000zł bo przez 35lat był dyrektorem jednej z dużych fabryk na terenie miasta. Pokazuje dowód osobisty. Na zdjęciu człowiek przystojny w garniaku, zadbany, w oczach pewność siebie – no normalnie wypisz wymaluj dyrektor. A u nas w karetce wrak człowieka. Wychudzony , twarz zniszczona jakby pił całe życie, pachnie jakby ostatnia kąpiel była w wigilię. Jednocześnie ubrany jest w ciuchy dość drogich marek. Cały się trzęsie - nie jest w stanie zrobić kroku bez czyjejś pomocy. Mówi, że schudł 10 kilo w ostatnie 2 miesiące – nie je z powodu braku apetytu. O ile nie kłamie na temat swojej przeszłości to ciężko nam zrozumieć co się podziało w jego życiu po przejściu na emeryturę i czemu jest tak zaniedbany. On sam mówi: „panowie są sprawy, których nie zrozumiecie”. Na miejscu pana nie wyleczymy – przewieziony do SOR z podejrzeniem zaburzeń metabolicznych.

Stan nagłego zagrożenia? Na pewno wymaga diagnostyki. Raczej nie nagłe zagrożenie a postepujące wyniszczenie.

7. Powód wezwania: alergia. Dziecko zjadło nowe ciastka, na co dzień alergik, obecnie zaczerwienienie, puchnie.

Chłopczyk 4 lata. W wywiadzie liczne alergie pokarmowe – masakryczna ilość wypisów szpitalnych. W przeszłości obrzęk Quinckego. Ledwo ugryzł ciastko z dynią i wysypało go na twarzy a wargi zaczęły puchnąć. Przed naszym przyjazdem objawy wycofały się – pozostało jedynie zaczerwienienie okolic oczodołowych. Matka ma w domu arsenał leków przeciwhistaminowych. W naszej obecności podała clemastin w syropie. Z uwagi na dobrą kondycję i wycofanie się objawów pozostawiony w domu pod opieką rodziców.

Stan nagłego zagrożnia? Tak

8. Powód wezwania: uraz głowy, pod wpływem alkoholu

Mężczyzna 62 lata. Wzywa policja. Upadek na chodniku, rozbita głowa – wymaga zaopatrzenia chirurgicznego. Nie pamięta zdarzenia. Agresywny, pobudzony. Odgraża się, „że nas znajdzie i #!$%@?”. Założono opatrunek. Transport do SOR w obecności policji. Na SORZE ponownie robi zadymę.

Stan nagłego zagrożenia? Tak


9. Ból kręgosłupa/pleców, ból lędźwi, drętwienie kończyn, leczona od kilku tygodni, bierze silne leki przeciwbólowe, nie może się poruszyć

Kobieta lat 70. Zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Leczona od 20 lutego. Zażywa duże dawki leków przeciwbólowych – bez poprawy. Przewieziona na SOR

Stan nagłego zagrożenia? Nie

Na dziś tyle. Ostatnio rzadziej piszę bo nie mam czasu. Wpisy będą się pojawiać nadal ale maksymalnie 1-2 na tydzień.

#prawdziwe999
Pobierz
źródło: comment_B87Q1yMrfnKRzrqC96CMaTze4RVXecrJ.jpg
  • 71
@Matiw91 jest różnica pomiędzy anafilaksją z przebiegiem głównie w postaci reakcji skórnej a wstrząsem anafilaktycznym. podawałem adrenalinę kilka razy we wstrząsie - jak wiesz ma on gwałtowny przebieg i ciężko to przeoczyć. Natomiast jeśli chodzi o dzieciaki to wystąpiła u nich reakcja skórna bez innych objawów towarzyszących. Ciśnienie trzymały, tętno adekwatne do wieku, osłuchowo brak zmian. Skoro objawy u jednego się zatrzymały a u drugiego wycofały to nie widzę powodu aby walić
@nowekontobosiewstydze: ano właśnie. Masz doświadczenie i wiesz jak się zachować, bo to nie pierwszy twój raz z pacjentem z anafilaksją.
Można chyba jednak przyjąć, że przeciętny człowiek w takiej sytuacji, przy postępujących objawach może skorzystać z epi pena na przykład i nie będzie to błędem?
@nowekontobosiewstydze: czy pan z pierwszego przypadku nie przechodził w chwili interwencji przełomu miastenicznego? Przecież to stan zagrożenia życia, jesli porazi mu tchawicę to go nie potrzyma nawet tych 20 min... Szkoda że chorzy na te chorobę często ją lekceważą.
@nowekontobosiewstydze: ad 6. jak człowiek całe życie miał co robić i nie miał innych pasji to po przejściu na emeryturę nie ma po co wstawać, apatia i otępienie następuje po pewnym czasie. Nie ma po co wstać, po co jeść, poco się umyć, po co żyć.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szynszyla2018: nie była hospitalizowana. Weszła zrobili badania, komora, kroplówka i do domu. Jakby dostała łóżko to zapewne mówimy wtedy o kwotach jakie podałeś
3. Powód wezwania: Alergia, dziecko zjadło humus – policzki zaczerwienione, usta, broda, oczka opuchnięte, kaszel

Dziecko 15 miesięczne poczęstowane przez babcię humusem z sezamem. W ciągu kilku minut obrzęk warg i pokrzywka na twarzy, plecach, pośladkach, w pachwinach, pod kolanami. Bez duszności, bez obrzęku błon śluzowych. Parametry adekwatne do wieku. Podano dexaven domięśniowo. Przewiezione do SOR dziecięcego.


@nowekontobosiewstydze: Pytanie mam, bo jakiś czas temu obudziłam się z opuchniętą całą twarzą jak
@biuna hej. to że masz astmę nie musi mieć związku z tym, że wystąpi albo nie wystąpi jakaś reakcja alergiczna. Piszesz, że czułaś się dobrze więc nie widzę powodu żeby rozpatrywać konieczność wezwania ZRM. Sama sobie w sumie odpowiedziałaś. A jakie postawiono rozpoznanie i jakie zastosowano leczenie?
@biuna a no widzisz. I tu wychodzi ze medycyna to nie matematyka. Tu nie zawsze 2+2=4. Jakbyś mi napisała że rozpoznano u ciebie obrzęk Quinkego to od razu bym Ci powiedział że mogłaś dzwonić ale nie wszystko da się przewidziec i diagnozowac na odległość. Pozostaje się tylko cieszyć że obrzęk nie miał gwałtownego przebiegu bo wtedy to kaplica. Cieszę się że wszystko się dobrze skończyło