Wpis z mikrobloga

@KarmazynowyAstrofizyk: nie, nie, to tylko przykladowe, ze o cos takiego mniejwiecej mi chodzi, chodzi o sama zasade działania, tylko w duzo mniejszym rozmiarze - kulka 3-4mm

aktualnie jedyna alternatywa jaka znalazlem na zdobycie samej kuli z gwintem to kupienie kolczykow i frezowanie miejsca na kulke w jakims materiale
  • Odpowiedz
@SZLUGi: ale czekaj. Ty chcesz po prostu złącze kulowo-przegubowo-ruchome "na kulkę" czy chcesz mieć możliwość szczelnego i ruchomego przesyłania tym jakiegoś medium (wody czy coś, bo pokazałeś złącze hydrauliczne kulowe).

Jeśli tylko montaż mechaniczny - to przy tak małych rozmiarach to szukaj modelarskich spraw - tam złączki "snap" na kulkę to powszechna sprawa. Same "kulki" to dostaniesz z dziurką, z dziurką i gwintem w środku, w postaci jak na fotce poniżej
hrumque - @SZLUGi: ale czekaj. Ty chcesz po prostu złącze kulowo-przegubowo-ruchome "...

źródło: comment_P6v95Xg0y5TJfP6FiwLfuqzgxGQqqXq2.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque: > Gorzej będzie z złączem "czołowym" - bo przeważnie są kątowe proste lub lekko wygięte - tak zwanych "frontal join ball link" nie widziałem w handlu, ale da się zrobić.

i wlasnie o to mi chodzi, kątowe widziałem, zastanawialem sie, czy istnieje cos takiego. da sie zrobic? jak?
  • Odpowiedz
da sie zrobic? jak?


@SZLUGi: w miarę prosto - wyfrezować.
Zależy na czym ci zależy - jakie to ma przenosić siły, jakie ew. luzy dopuszczasz, szybkości ruchu itp. W sensie wiercisz otwór w tym co ma być złączem (np w tworzywie, jak w typowych złączkach, a potem wchodzisz w niego frezem kulistym (mniejszym oczywiście od kulki, tak by wszedł w otwór bez uszkodzenia wejścia) i zataszasz okrąg, robiąc dookoła rowek na
hrumque - > da sie zrobic? jak?

@SZLUGi: w miarę prosto - wyfrezować. 
Zależy na ...

źródło: comment_w74Upqtd4Oils3SbCufaqc7S21UnDL24.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque: tokarki brak, jedyne czym dysponuje to frezarka gornowrzecionowa, wlasciwie jest to jakies rozwiazanie, nie potrzebuje duzej precyzji, ot tylko, zeby sie trzymalo
  • Odpowiedz
@SZLUGi: w zasadzie nawet wystarczy wiertarka zwykła. Np robiąc tą złączkę z patyka z tworzywa - wsadzasz tworzyw W WIERTARKĘ - i ono się kręci, a wiertło trzymasz w łapie.
1. Wiercisz otwór maksymalnie osiowo-centrycznie jak się da, by uzyskać coś-jak-rurka na wejściu, na głębokość tak z 2x średnica kulki.
2. do wykonanego otworu wprowadzasz delikatnie taki frez kulkowy jak pokazałem wyżej, i przy dużych obrotach wałka - robisz od wewnątrz
  • Odpowiedz
, ot tylko, zeby sie trzymalo


@SZLUGi: to może wystarczy zrobić "fake" końcówkę z rurki termokurczliwej, założonej na koniec pręta i zagrzanej na tej kulce (kulka wcześniej posmarowana np smarem silikonowym - będzie się ładnie ruszać, a obciągnięcie rurką będzie ją trzymać). Jak wątłe - to dodać kolejną termokurczkę na zewnątrz jeszcze. (najlepiej tą drugą - typu "z klejem" - są o wiele sztywniejsze)
  • Odpowiedz