Wpis z mikrobloga

Miraski, trochę dla relaksu bawię się w cyfrowe kolaże. Dla speców od #grafika mam kilka pytań:

czy tablet pomaga w precyzyjnym "wycinaniu" elementów?
czy istnieją jakieś zasady np. dot wybierania kolorów od najdalszego do najbliższego planu? Picrel jest jedynie roboczą wersją (chciałem sobie sprawdzić kolory właśnie) - tło powinno zawsze być ciemniejsze?
macie swoich ulubionych artystów tworzących tą metodą?
wiele kolaży ma dodane "narysowane" elementy - czy tutaj tylko tablet wchodzi w grę?
znacie jakieś ciekawe tutoriale dotyczące tworzenia cyfrowych kolaży? :)

Z góry dzięki za każdą odpowiedź :)
źródło: comment_2U7Xsi0ojWO4fTAGsHt72AN8dv0Q78o3.jpg
  • 9
@PrzewodniG: Nie zajmuję się kolażami, ale mam podstawową wiedzę na temat grafiki komputerowej, coś co mogę podpowiedzieć:

ogólnie jeśli chodzi o dobieranie kolorów to zasada jest taka:
bardziej intensywne kolory -> bliżej, mniej intensywne -> dalej

jeszcze odpowiem na pytanie dot. tabletu i wycinania. Z doświadczenia uważam, że jednak łatwiej jest robić to za pomocą wirtualnego pióra niż myszką, ale to zależy jaką kto ma wprawę.
@hewelius: BTW, na grafice jest właśnie Heweliusz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wirtualnego pióra, czyli tableciku? Mów do mnie jak do pięcolatka, bo ja z grafiką nie mam nic wspólnego, po prostu mnie relaksuje tego typu dłubanie :D
ja dużo korzystam ze skanów - wszystkie bazgroły nawet, rozlane plamy, maźnięcia pędzla itd. Bardzo dużo dają w takich pracach graficznych opcje mieszania warstw (Blending Options), gdzie możesz uzyskać świetne efekty.
Nie myśl za dużo o kolorach, bo takie kolaże są szalone i często odrealnione, więc nie ma tu zasad.
Wycinanie- myszka jest do tego ok, tablet bardziej do rysowania/ malowania się przydaje w sumie.

Ogólnie styl takich kolaży jest dość modny
@PrzewodniG: tablet ułatwia zdecydowanie. Polecam Wacom One z Biedronki, żeby nie przepłacać. Jeśli nie znajdziesz okazji żadnej na Allegro z Wacomów, to kup Huiona z Aliexpres. Rozmiar M nie S czyli zbliżony do kartki A4. Piórkiem można super wycinać na masce, przydaje się szczególnie przy włosach i futerku :) Generalnie tabletu i piórka używam właśnie do obróbki zdjęć i retuszu.
@xyz23: A polecasz jakiś konkretny model Huiona? I jaka cena za Wacom One jest do zniesienia? :)
@Kashaa: O warstwach i ogólnie o programach do obróbki muszę poczytać zdecydowanie więcej :( Ale dziękuję za tipy i linki, inspirujące prace mocno :)