Wpis z mikrobloga

Jakoś przedwczoraj było małe okienko pomiędzy chmurami i udało się rozstawić ze sprzętem.
Zebrałem 20x600s klatek poprzez filtr OIII. Docelowo będzie jeszcze SII oraz szlifowanie obróbki.
Z obecnej nie jestem do końca zadowolony, ale cóż... trzeba praktykować.

Na niebie znów były chmury, więc przyszła pora na zabawę w składanie.
Praca jest kontynuacją tego wpisu, więc mając już Ha, dodając OIII oraz tworząc syntetyczny kanał zielony, wyszła namiastka palety HSO.

#astrofoto #astrofotografia #kosmos #astronomia #teleskop #ngc2237 #mojezdjecie #fotografia
Wołam @StaraSzopa gdyż gdzieś/kiedyś pisałeś, że czekasz na kolejne fotki.
jgoluch - Jakoś przedwczoraj było małe okienko pomiędzy chmurami i udało się rozstawi...

źródło: comment_1gzHLxaKEZ30lv8IvtWiJ5oNgaYN7o1x.jpg

Pobierz
  • 55
  • Odpowiedz
@flamezz: Tak. Chyba efekt za mocno wyciągniętego kanału z tlenem, wyszedł szum, a przy redukcji poleciała ostrość/szczegół.
Może jeszcze raz przysiądę do tego zdjęcia, ale docelowo czekam na SII, i dopiero wtedy raz jeszcze wszystko na spokojnie poskładam biorąc pod uwagę dotychczasowe błędy.
  • Odpowiedz
@jgoluch: Nieostre chyba, ale zazdroszczę pasji. Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś kupić choć głowicę astrofotograficzną, żeby chociaż zwykłym aparatem porobić zdjęcia nieba.
  • Odpowiedz
@sedros: Bardzo trudno będzie Ci znaleźć przenośny montaż, który będzie dobrze współpracował z ogniskową 600 mm. Star Adventurer ma błąd okresowy o amplitudzie około 40-50 sekund kątowych i okresie 10 minut, a na 600 mm z typowym aparatem masz skalę obrazu poniżej 2 sekund kątowych na piksel. Zdarzają się lepsze modele, ale nie ma siły, żebyś nie miał pojechanych gwiazd na najwyższej ogniskowej z czasami powyżej kilkudziesięciu sekund.
  • Odpowiedz
@namrab: A zważywszy na to, że dzięki matrycy APS-C będę miał efektywnie 900 mm to problem będzie jeszcze większy... Ładnie mnie sprowadziłeś na ziemię. ;-)

Co polecałbyś w takim razie?
  • Odpowiedz
@Wysztiglowany: Takich kolorów nie uświadczysz. Przy filtrach narrowbandowych kolory/paleta są można powiedzieć umowne. A to za sprawą budowy ludzkiego oka. My nie widzimy pełnego spectrum fali, a jedynie jej wycinek. Stąd też czy to ludzkie oko, czy niezmodyfikowana lustrzanka nie jest w stanie zarejestrować obiektów wodorowych w pełnej krasie.
Jeśli chodzi o ten obiekt, to patrząc na niego przez teleskop widzielibyśmy coś mniej więcej takiego jak na fotce niżej.
Oczywiście też
jgoluch - @Wysztiglowany: Takich kolorów nie uświadczysz. Przy filtrach narrowbandowy...

źródło: comment_TlCHEGRTdhWU9P6PSY1HkTDcCR2XiUMe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@sedros: Rozmiar matrycy nie ma znaczenia. Liczy się skala obrazu wyrażana w sekundach kątowych na piksel - im mniejsza, tym bardzej wymagająca dla montażu. Matryce APS-C mają zazwyczaj mniejsze piksele o pełnych klatek, ale nie jest to reguła.

Jeśli zależy Ci na mobilności, to celuj w LighTrack II od Fornaxa - najbardziej precyzyjny mobilny montaż na świecie. Ewentualnie pogódź się z tym, że możliwość komfortowego fotografowania nieba na ogniskowej 600 mm
  • Odpowiedz
@jgoluch: Dlaczego wkoło niektórych obiektów widać ciemne obwódki a wokół innych nie? Np. układ 4 punktów (gwiazd?) pośrodku prawej dolnej ćwiartki?
  • Odpowiedz
@JarosG: Mogą być co najmniej dwie przyczyny:
- różnice w rozciągniętym histogramie pomiędzy warstwami (szczególnie w syntetycznym kanale zielonym)
Aby cokolwiek było widać musiałem bardzo mocno rozjaśnić zdjęcie (krzywe i poziomy) przez co rozmiar gwiazdek znacznie się powiększył, po połączeniu wszystkiego razem pozostały takie artefakty
- sztuczne wyostrzenie po odszumieniu przy dobranym zbyt dużym promieniu (w pixelach)
Na tym zdjęciu obydwie przyczyny się objawiają.
  • Odpowiedz
Patrzę teraz na drugim monitorze i faktycznie zdjęcie jest bardzo rozmyte.
Usiądę wieczorem raz jeszcze do tej obróbki, bo nie daje mi to spokoju...
  • Odpowiedz