Wpis z mikrobloga

@megaloxantha: do bożego taki węzeł nie jest przydatny, nie może zweryfikować transakcji.

Ja już z tobą setki razy to przerabiałem i nie mam zamiaru kolejny raz bo to bezsens. Zrobię o tym porządny poparty dowodami i tyle.

Ale tak dla jaj zapytam jeszcze inaczej, bo jestem ciekaw wykrętu...

W Bitcoinie mamy jeden rodzaj węzła (nie mam na myśli różnych wersji softu noda, tylko tych samych danych w blockchainie). Jedynie możemy po
@cyberpunkbtc:

W Bitcoinie mamy jeden rodzaj węzła


nie, są trzy
1 spv - light node (electrum) - nie ma bloków ani stanu, wszystko ściąga na żywo
2 weryfikujący node z usuniętymi starymi blokami (pruned) i ostatnim stanem adresów (wyjść)
3 weryfikujący node ze wszystkimi blokami i ostatnim stanem adresów (wyjść)

ethereum ma 4:
1 light node (geth, parity), bezpieczniejszy odpowiednik spv
2 weryfikujący node z usuniętymi starymi blokami (pruned) i ostatnim
@megaloxantha: no i już się zaczyna kabaret i ściemnianie...

Co ty gadasz? Przecież electrum to nie węzeł tylko portfel który łączy się z serwerami electrum, które mają pełny węzeł. Electrum to nie węzeł tylko portfel.

Pruned ma po prostu najczęściej 4 ostatnie bloki i uważa że reszta jest prawidłowa, ale to nie jest węzeł btc i nie jest do ich zaliczany, nikt tego nie nazywa węzłem.

1 light node (geth, parity),
w ethereum może, bo bloki zawierają hash drzewa merkle zawierającego stan kont. Podanie fałszywego stanu kont lekkiemu węzłowi wymaga ataku 51%.


@megaloxantha: No ja wiem i o tym przecież mówiłem. Drzewo merkle umożliwia jedynie potwierdzenie że dana transakcja która mu się przedstawi kiedyś miała miejsce (i tylko to potrafi, nie wiem po co) ale mając taki "węzeł nawet nie jesteś w stanie poznać stanu konta, musisz odpytywać o to piękny węzeł.
Co ty gadasz? Przecież electrum to nie węzeł tylko portfel który łączy się z serwerami electrum, które mają pełny węzeł


@cyberpunkbtc: rozróżnienie portfel od węzła to definicje bez znaczenia. Na tym polega light node ethereum że łączy się z pełnym węzłem posiadającym pełny stan kont.

ale to nie jest węzeł btc i nie jest do ich zaliczany, nikt tego nie nazywa węzłem.


Prawie wszyscy, m.in. lukejr, developer core.
"Nope. Any node
@megaloxantha: Dobra, nie ma sensu. Nawet nie czytam reszty. Poległem na stronie przy

Na tym polega light node ethereum że łączy się z pełnym węzłem posiadającym pełny stan kont.


Bo przyznajesz mi rację. Taki z tego węzeł że nie jest węzłem i nic nie wie tylko musi pełne węzły odpytywać o stan kont. Byle lekki portfel btc tak samo działa i tak samo się odpytuje pięknych węzłów, ale my tych portfeli