Wpis z mikrobloga

a zawsze s - na końcu to liczba mnoga?


@mchmjszk: Liczba mnoga rzeczownika zawsze kończy się literą s. Chyba że się mylę :-) natomiast nie wszystko to, co kończy się na literę s to liczba mnoga. Przykład: país (kraj) - notabene w liczbie mnogiej: países.

Albo może jest jakiś łatwy sposób na rozpoznanie liczby mnogiej w zdaniu którego nie rozumiem w całości?


Ogólnie już po krótkiej nauce są to sprawy oczywiste.
  • Odpowiedz
jeszcze nie trafiłem na słowo, które w liczbie pojedynczej kończyło by się na "s".


@Pejnkiller: Tak na szybciora, z głowy:
kaktus
kraj
tęcza
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek

Czyli odpowiednio:

cactus
país
arco iris
lunes
martes
miércoles
jueves
viernes
  • Odpowiedz
@mchmjszk: Jeszcze coś dopiszę może...

Chodzi o pierwotne pytanie - czasownik gustar.

Ludzie, którzy uczą się hiszpańskiego (i nie tylko Polacy) mają tu lekki problem.
Problem polega na tym, że w hiszpańskim, odwrotnie niż w angielskim, niemieckim czy polskim języku, relacja jest określona nie jako MÓWIĄCY-gustar->RZECZ, tylko jako RZECZ-gustar->MÓWIĄCY.

Na przykładach:

Me gustan las manzanas.
Me gusta la musica.
A ti te gusta mucho dormir.
Le gusta mucho a Ana cantar
  • Odpowiedz
  • 0
@mike78: pochwale się tym amar na najbliższych zajęciach :D
Nie chce ci zabierać więcej czasu, ale może znad jakaś stronę/ prosta książkę w której jest wyjaśniony tryb rozkazujący?
  • Odpowiedz
@mchmjszk: Możesz mi zabrać trochę czasu.
Nie podam ci strony, gdzie jest to wyjaśnione, ale myślę, że przy odrobinie dobrej woli z pomocą googla szybciutko ją sobie znajdziesz. Natomiast podam ci inną stronę, wordreference.com. gdzie w sekcji "Spanish conjugation" znajdziesz WSZYSTKIE formy każdego czasownika jaki tam wpiszesz sobie.
Przykład: czasownik robić.
HACER
https://www.wordreference.com/conj/EsVerbs.aspx?v=hacer
mike78 - @mchmjszk: Możesz mi zabrać trochę czasu. 
Nie podam ci strony, gdzie jest ...

źródło: comment_FTHdSJ4O8WKTURAPx161hASCLi3Apshf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz