Wpis z mikrobloga

hejka pieskowe świry i nie tylko
z dniem dzisiejszym chciałbym rozpocząć zabawę pod tagiem #miesiaczpieskami która polegać będzie na wrzucaniu przez najbliższy miesiąc (22.02 - 22.03) codziennie opisu innej rasy pieska wraz z jej zdjęciem.
piesek 1/30 - dog argentyński
jak sama nazwa wskazuje rasa psa wywodzi się z argentyny, jest jedyną rasą psa z owego kraju. dogo pojawił się w argentynie w latach 70 19 wieku, jego stwórcą jest doktor martinez któy za cel obrał stworzenie psa nieustraszonego, zwinnego, silnego oraz o świetnym węchu gdyż dogo argentino stworzony został z myślą polowania na pumę oraz inną grubą zwierzynę w argentynie. w celu utworzenia psa o wyżej wymienionych cechach martinez skrzyżował dziewięć ras z bojowym psem z cordoby (nieistniejąca już rasa, słynąca ze swej agresji) a mianowicie z: bokserem, pointerem, dogiem niemieckim, bull terrierem, mastiffem wilczarzem irlandzkim, dogiem de bordeaux, bull dogiem angielskim oraz mastiffem pirenejskim.
według wzorca FCI waga oraz wzrost samców zawierać powinien się w: 40-45 kilo oraz 60-68 cm z tolerancja 2kg/cm ponad normę, dla suk zaś 35-40 kilo oraz 60-65 cm.
jest to pies jednego pana, o niezwykle niezależnym i dominującym charakterze. absolutnie nie nadaje się dla początkującego właściciela ponieważ ma tendencję do agresji wobec innych psów a także jego instynkt łowiecki może przysporzyć wielu kłopotów. DA wymagają starannej i przemyślanej socjalizacji (każdy pies wymaga socjalizacji, nawet chiuchuachua, lecz w przypadku psa który posiada gabaryty pozwalające na wyrządzenie krzywdy innemu zwierzęciu bądź człowiekowi musi być ona przeprowadzona niezwykle starannie i nie ma miejsca na żadne odstępy). poza wyżej wymienionymi cechami jest to pies bardzo aktywny, kochający swojego opiekuna, ma bardzo mocny instynkt terytorialny a w obronie właściciela walczyć będzie do śmierci własnej lub przeciwnika, nie poleca się go jednak na szkolenia IPO ponieważ psy tej rasy mają zakodowaną w genach agresję oraz instynkt terytorialny i jest im to niepotrzebne, a na pewno owej agresji nie wolno pielęgnować. sprawdzą się za to świetnie w pracy węchowej, w swoim rodzimym kraju zastosowanie znalazły w służbach mundurowych.
ciekawostki:
rasa znalazła się w polsce na wykresie ras agresywnych
dog argentyński ma białe umaszczenie, dopuszczalna jest jednak czarna łatka na oku
jest jednym z najsilniejszych psów świata jeśli chodzi o zacisk szczęki (choć nie najsilniejszym)
jest jedną z czterech ras zakazanych w wielkiej brytani
psy te węszą górnym wiatrem
znany był przypadek, gdzie dogo obronił dziewczynki w argentynie przed pumą: https://www.youtube.com/watch?v=iVej2NmLfdg
źródła: wikipedia, wiedza własna, psiporadnikpl
źródło zdjęcia: wikipedia
#pies
#psy
#kynologia
majkelzielonka - hejka pieskowe świry i nie tylko 
z dniem dzisiejszym chciałbym roz...

źródło: comment_uWDnlzOXUVJTu9aGsDEepofbPXLVKOHM.jpg

Pobierz
  • 14
@majkelzielonka: obecnie Staffik, w Październiku pochowaliśmy Amstaffkę, która była wzięta z fundacji i była z nami ponad 10 lat. Tak więc jestem związany ze środowiskiem tych ras od około 10 lat. Jeździmy obecnie na zawody, spotykamy się na różnych spacerach grupowych itp.
@Zielony34: staffiki to świetne psy, ciężko doszukać się w nich jakiś wad wynikających z predyspozycji rasowych (bo zepsuć złym wychwoaniem można każdego psa). ja co żadnego prawda TTB nie miałem, ale miałem przyjemność rozmawiać o bull terrierze z kilkoma właścicielami a i swojego czasu dosyć sporo czytałem o amstaffach.
@majkelzielonka: powiem tak -Bull Tereiera nie powinno mieć 95% właścicieli. Rasa bardzo loteryjna. Może Ci się trafić przytulas, albo cholerny kot-indywidualista. Rasa mocno obciążona wadami genetycznymi i chorobami serca. Staffik, to ciężka rasa i również nie nadaje się dla każdego. To psy bardzo aktywne i bardzo wymagające.