Wpis z mikrobloga

Nowy komputer po 7 czy 8 latach. Wrzucam ponownie - tym razem ze zestawieniem podzespołów, cenami, testami i zdjęciami, o które pytaliście (w komentarzach). Przejście z i7 860 (pierwsza generacja!) na platformę AMD. Sporo miałem do nadrobienia. Największe pozytywne zaskoczenie to transfery dysków M.2. Kolejne to niesamowita wydajność RTX 2070. A także świetne wyniki StoreMI. Zaskoczyła mnie znikoma rola CPU w grach (jeśli chodzi o FPS) - zaledwie kilka klatek różnicy pomiędzy i7 860, a Ryzenem 5 2600 (choć te procesory dzieli przepaść - Ryzen jest ponad 2-krotnie wydajniejszy). Obudowy nie zmieniałem od kilkunastu lat, więc - pomimo kosmicznej ceny - musiałem mieć tego Phantexa. Oprócz pracy lubię też pograć, Wiedźmin 3 wciąż jest dla mnie nową przygodą. Celem dla mnie było uzyskanie 60 fps / 60 Hz w 1440p i pełnych detalach. Spokojnie mam 80-90 fps. Transfery (odczyt) z dysku M.2 ponad 3,5 tys. MB/s, a StoreMI 1,7 tys. MB/s. Wydajność Ryzen 5 2600 (zakup wersji X oraz Ryzena 7 uznałem w tej chwili za nieopłacalny, podobnie jak CPU Intela), nieco ponad 100% w stosunku do pokręconego i7 860. Bardzo też spodobały mi się możliwości regulacji prędkości wentylatorów na płycie MSI, szczególnie we współpracy z hubem PWM Phanteksa. Monitor nie jest co prawda gamingowy (NEC PA271Q), gdyż ma głównie służyć do innych celów (obróbka grafiki), ale do 60 fps nadaje się znakomicie. Poza tym to chyba jedyny monitor IPS na rynku w cenie poniżej 5 tys. bez wycieków podświetlenia (filtr OCF!).

Nawet trochę przykro, że już złożony, budowa własnego komputera to świetna zabawa.

#pc #gry #informatyka #komputery #modding #nvidia #amd #wiedzmin3
Jonn - Nowy komputer po 7 czy 8 latach. Wrzucam ponownie - tym razem ze zestawieniem ...

źródło: comment_rGfzchMpieJhgVWUrfRz0pUMbsCN3rDQ.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@lucasy: Przy pracy codziennej prędkości wentylatorów wynoszą 800-1000 obr./min. Przy 3 szt. szum jest jednak słyszalny. Co masz na myśli pisząc "klocek"?
  • Odpowiedz
@lucasy: jeśli chodzi o CPU to w ogóle nie widzę potrzeby wymiany, jest praktycznie niesłyszalny, ma ok. 700 obr. Słyszalne są wentylatory obudowy. Co do temp. CPU w stresie to muszę sprawdzić, ale nie podkręcam go i nie planuję.
  • Odpowiedz