Wpis z mikrobloga

Wczoraj i dziś dwie rocznice urodzin dwóch wielkich Polaków.

Pewnie zdarza nam się mówić tak o wielu ludziach, ale ta dwójka wyjątkowo zasługuje na upamiętnienie.

Po lewej Irena Sendlerowa (1910-2008). Jej akurat przedstawiać chyba nie trzeba. Dziś na jej czyny powołują się niemal wszyscy, którzy chcą podkreślić wkład Polaków w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Powołuje się dziś na nią nawet skrajna prawica! Można powiedzieć, że to najlepszy dowód na jej moralne zwycięstwo. Przypominamy, że przed wojną Irena Sendlerowa została pobita przez bandytę z ONR-u za okazywanie solidarności z prześladowanymi studentami pochodzenia żydowskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Taki niestety mieliśmy wówczas w Polsce klimat.

Po prawej "Trojan" - Julian Grobelny (1893-1944). Jego akurat kojarzy mało kto. A to bojownik Pogotowia Bojowego PPS podczas I wojny światowej, członek Milicji Ludowej, weteran walk z Czechami o Śląsk Cieszyński, powstaniec śląski, działacz konspiracyjnej WRN pod okupacją hitlerowską, przewodniczący Rady Pomocy Żydom "Żegota" i "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". "Człowiek miary najwyższej" - jak mówili o nim ci, którym pomagał podczas II wojny światowej.

To dobry moment, by przytoczyć wspomnienie o Julianie Grobelnym autorstwa nikogo innego jak właśnie współpracującej z nim w "Żegocie" Ireny Sendlerowej: "Kiedyś odwołał mnie od jakiejś bardzo ważnej pracy, sam przerwał zebranie prezydium RPŻ tylko dlatego, że otrzymał wiadomość, że w okolicach Wawra znajduje się dziewczynka, której matkę zamordowano w tak bestialski sposób, że dziecka tego od kilku dni nie można było w żaden sposób doprowadzić do stanu równowagi. Jechaliśmy pociągiem do Wawra, kiedy na Dworcu Wschodnim Niemcy urządzili łapankę. Z trudem uniknęliśmy aresztowania. Błagałam wówczas "Trojana", aby się wrócił, tłumaczyłam, że ja sama postaram się dotrzeć do dziecka, że nie wolno mu się narażać. Obruszył się: "Cóż to, macie mnie za takiego niedołęgę, który nie potrafi wymknąć się Niemcom?"". Jak powiedział, tak zrobił. Niemcom się wymknął i po całonocnych poszukiwaniach odnalazł i uratował ową dziewczynkę.

Tacy właśnie oboje byli. Gotowi na każdym kroku ryzykować życiem, by ocalić ludzi, których nigdy wcześniej na oczy nie widzieli.

15 lutego przypada rocznica urodzin Ireny Sendlerowej. 16 lutego przypada rocznica urodzin Juliana Grobelnego. Oboje socjaliści, oboje PPS-owcy. Nie znajdujemy wystarczających słów na opisanie poziomu bohaterstwa, odwagi i poświęcenia, jakim się wykazali. Ludzie miary najwyższej.

Tekst za: Przywróćmy pamięć o Patronach Wyklętych

#ciekawostki #polska #ciekawostkihistoryczne #historiapolski #historia #iiwojnaswiatowa #lewica #grobelny #sendlerowa
Tom_Ja - Wczoraj i dziś dwie rocznice urodzin dwóch wielkich Polaków.

Pewnie zdarz...

źródło: comment_RUkPXj1ZA1WYUnQJBSKA2yP6qIrtCVgi.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz