Wpis z mikrobloga

Operacja Overlord (2018) Tutaj @kozaznosa: (tak, obejrzałm :)napisała swoją króciutką recenzję, ja pozwolę sobie na trochę dłuższą, bez spoilerów. Film miał być częścią universum Cloverfield dziejącym się w przeszłości, tutaj znęcałam się nad trzecią oficjalną wersją. Tym razem jest dużo lepiej, choć producent ten sam (J.J. Abrams), a budżet jeszcze niższy. Ogólnie dostajemy połączenie trzech gatunków: wojenne kino akcji z zombiakami. I to dobre kino!

Akcja dzieje się w przeddzień D-Day. Poznajemy żołnierzy amerykańskich, którzy lecą samolotem mających określone zadanie, zniszczenie wierzy pewnego kościoła. Niestety dostaje się pod ostrzał szwabskich dział. I tu mamy pierwszą świetną scenę, brutalną, krwawą. Pokazującą jak naprawdę wygląda wojna. Szeregowiec Ryan jest tu pierwszym skojarzeniem. Krwi z pewnością wam w tym filmie nie zabraknie.

Wizualnie... prezentuje się świetnie, mamy klika bardzo dobrych scen akcji z jednego ujęcia, bardzo poprawną kompozycję, dobry montaż i brak skaczącej kamery. Podobnie wyglądają efekty specjalne, dużo efektów praktycznych, CGI jak na lekarstwo. Wybuchy wyglądają jak wybuchy, a latające flaki też dokładnie tak jak powinny.

Muzyka i efekty dźwiękowe są naprawdę świetne, wybuchy, strzały, to po prostu "siada". Sama muzyka jest bardzo poprawna, na pewno nie wybitna, ale pasująca do scen, niezbyt nachalna choć mnie odrobinę wyrywał z klimatu zbyt syntetyczny bas. Ale to już zboczenie zawodowe.

Bohaterowie, cóż. Mamy tu stereotypowe postacie, które można spotkać w praktycznie każdym filmie: luzak, twardziel, tchórz i jeszcze jeden - niemal pacyfista, ale to akurat postaci Boycea wychodzi na dobre, można go dzięki temu polubić. Ba, każda z postaci jest w pewien sposób sympatyczna, pomijając oczywiście szwabów. Jest także ładna pani, a jakże. Do gry aktorów nie można się przyczepić, postacie są odegrane dobrze i emocjonalnie. “Nasi” są dobrzy (z małymi wyjątkami), a szkopy odrażający, okrutni i bezwzględni (bez wyjątków).

Fabuła nie jest odkrywcza, nie jest także w żaden sposób oryginalna. Jest szablonową kalką innych filmów, scen które już kiedyś widzieliśmy. Wielokrotnie. Ale nie obraża inteligencji widza tak jak robił to Cloverfield Paradox. Jest parę momentów, w których myślimy, o kurde, co oni odwalają. Jednak gdy chwilę się zastanowić nie są one takie złe ;)

Dostajemy po prostu kawał niezłego kina akcji w klimacie wojennym i horror z zombiakami, tyle, że z umiarem. Nie walą oni drzwiami i oknami, są wystarczająco tajemniczy i groźni. Film jest brutalny i nie polecam oglądania go przed snem, ale jeśli ktoś szuka dobrego akcyjniaka z pewnością będzie zadowolony.

Ocena: 7/10 (jak dla tego gatunku).

#film #kino #ogladajzwykopem #filmnawieczor #xandrapoleca
xandra - Operacja Overlord (2018) Tutaj @kozaznosa: (tak, obejrzałm :)napisała swoją ...
  • 27
  • Odpowiedz
@xxx-xxx-xxx: To twoje zdanie, ocena jest z natury subiektywna ( ͡º ͜ʖ͡º) Ale może wymień w spoilerach co było złe? Jakieś argumenty? Chętnie podejmę merytoryczną dyskusje, natomiast samo nie podobał mi się bo nie i już! zupełnie jako ocena jest bezużyteczne, mylące i krzywdzące dla tego filmy.
  • Odpowiedz
@xandra: koszmarna gra
debilne zachowania bohaterów: strzelanina w domu, gdy wokół kręcą się niemcy / dopiero schwytana francuzka i spacer z nią w nieznane / itd
ogólnie film słaby, łamane na bardzo słaby
że o źle dobranej broni dla spadochroniarzy nie wspomnę
  • Odpowiedz
@xxx-xxx-xxx: Gra aktorów nie była zła. Na pewno żaden z nich nie był wybitny w swojej roli, ale tu nie o to chodzi.




Poza tym to kino klasy B. Jak nie lubisz takich filmów to nie oglądaj ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Poza tym to kino klasy B


@xandra: B akurat lubię. To było D, jak dupa. Ile masz lat? Bo pieprzysz trochę jak potłuczona:)

Alianci ogólnie mieli kiepską broń, zauważ że armie musiały dostarczyć ją dla 150 tys żołnierzy i to w krótkim czasie, więc to jako argument odpada<
  • Odpowiedz
@xxx-xxx-xxx: Poczytaj najpierw o operacji Overlord, bo brzmisz jakbyś nie znał historii największej operacji desantowej w historii wojen, którą alianci musieli utrzymać w tajemnicy. Słowo klucz, logistyka.
  • Odpowiedz
@xxx-xxx-xxx: A ty poczytaj ile czasu na przygotowanie całej akcji przy równoczesnym utrzymaniu jej w tajemnicy przed szpiegami mieli alianci. Teraz wyobraź sobie, jak trudną logistycznie była to operacja. Fabryki miały ograniczone możliwości i czas, broń pochodziła z różnych krajów. Nic dziwnego, że niewłaściwa broń trafiła do niewłaściwej jednostki.
  • Odpowiedz
Fabryki miały ograniczone możliwości i czas, broń pochodziła z różnych krajów. Nic dziwnego, że niewłaściwa broń trafiła do niewłaściwej jednostki


@xandra: naprawdę mało wiesz :)
  • Odpowiedz
@xxx-xxx-xxx: A ja naprawdę nie uważam tego, by niewłaściwa broń trafiła do niewłaściwej jednostki za niemożliwe. To było w tym wypadku nawet nieuniknione. Cała operacja była bardzo chaotyczna, liczba poległych świadczy o tym najlepiej. Do tego jeszcze przeszkadzała pogoda. Bardzo wiele rzeczy poszło tam źle... Ja potrafię uzasadnić swoje zdanie, ty natomiast... Szkoda strzępić klawiatury... ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@xandra: Masz rację. Szkoda strzępić klawiatury, bo wypisujesz bzdury straszne >broń pochodziła z różnych krajów. Nic dziwnego, że niewłaściwa broń trafiła do niewłaściwej jednostki< najpierw zorientuj się, kto i gdzie produkował, poczytaj o typach rodzajów wojsk, poczytaj trochę książek o wielkiej wojnie ojczyźnianej;)
  • Odpowiedz
@xxx-xxx-xxx: Nie mam czasu na bzdety. Nawet jeśli to błąd rekwizytorów zdarzały się gorsze, a moja teoria nie jest zła. Nawet jeśli to tylko teoria. Jest prawdopodobna, choć może błędna. Jednak biorąc pod uwagę stan naszej armii w XXI wieku to jest nawet wielce prawdopodobna. Koniec tematu.
  • Odpowiedz
@xxx-xxx-xxx: Uznałam, że mogę mieć rację i doskonale to uzasadniłam. Być może nie jestem ekspertką od uzbrojenia poszczególnych formacji wojskowych z czasów II wojny, ale ty nie jesteś psychologiem, ani osobą o szerszych horyzontach myślowych. Sama wiedza to nie wszystko. Trzeba jeszcze z tej, którą się ma umieć korzystać. A to najwyraźniej (co udowodniłeś wielokrotnie w swoich zjadliwych komentarzach i argumentach ad personam) przerasta twoje skromne możliwości ¯\_(ツ)_/¯ Poza tym
  • Odpowiedz