Wpis z mikrobloga

Niby każdy wie, że są takie rzeczy, ale w praktyce prawie nikt tego nie czyta, a szkoda.

Otóż: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego wydaje kwartalnik "Studia Europejskie", z którego artykuły można sobie bezpłatnie czytać online. Porządna, ciężko uźródłowiona robota z recenzjami (peer review dla każdego z artykułów) od ludzi zajmujących się danymi krajami naukowo i znającymi języki/mającymi kontakty.

Na przykład w numerze 4/2015 pojawiła się jedna z pierwszych w Polsce, 28-stronicowa (!) "infopiguła" z sytuacji na Węgrzech od prof. Góralczyka - tutaj. Takie akademickie #postkomunistycznepanstwomafijne w pigułce, nawet zanim jeszcze książka "Węgry. Anatomia państwa mafijnego" ukazała się po angielsku, nie wspominając już o polskim wydaniu (wzmianka o Magyarze - s. 109).

Ale to nie wszystko. Parę ciekawie się zapowiadających tekstów z ostatnich paru numerów:
- Migracje zarobkowe z Europy Wschodniej do państw Grupy Wyszehradzkiej po 2014 r. (2/2018)
- Imigracja i imigranci w kampaniach wyborczych w Republice Czeskiej w 2017 i 2018 r. (2/2018)
- Analiza sytuacji gospodarczej Słowacji po wejściu do unii walutowej (2/2018)
- Wybrane problemy Republiki Mołdawii w świetle zmian w ładzie międzynarodowym (4/2017)
- itd, itp.

PS: Krótsze i bardziej bieżące analizy są np. na stronach Ośrodka Studiów Wschodnich

PS2: Uprzedzając ewentualne zarzuty że kurica nie ptica, a humanistyka nie nauka - tu moje credo na ten temat.

#gruparatowaniapoziomu #4konserwy #neuropa #stosunkimiedzynarodowe #wegry #czechy #slowacja
eoneon - Niby każdy wie, że są takie rzeczy, ale w praktyce prawie nikt tego nie czyt...

źródło: comment_9G0XHvoq8PWsfEUZPn1KmGHQSgYHIptB.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@eoneon: o kurde, nigdy o tym nie słyszałem, a szkoda, bo właśnie się wkwręciłem czytając jakie artykuły tam są i to napisane porządnie i obiektywnie, nie to co na niektórych portalach internetowych. Jakbyś miał coś równie dobrego do czytania to dawaj, jestem głodny wiedzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz