Wpis z mikrobloga

Cracovia założycielem Legii Warszawa?

Wiosną 1915 roku, w przerwie pomiędzy działaniami wojennymi na Wołyniu, znany piłkarz Antoni Poznański postanowił utworzyć drużynę futbolową. Pomysł wydawał się niezwykły, ale w sytuacji przedłużającej się bezczynności żołnierzy został potraktowany poważnie przez dowództwo Komendy Legionów Polskich.

Stanisław Mielech - pierwszą wojnę światową spędził w Legionach Józefa Piłsudskiego. W 1916 roku, wykorzystując okres bezruchu na froncie, wraz z innymi piłkarzami z Galicji założył drużynę piłkarską. Zapewne, ani on ani pozostali uczestnicy tamtych wydarzeń nie przypuszczali, że drużyna założona na froncie koło wsi Maniewicze stanie się zalążkiem wielkiego klubu.

Gdyby nie On, nazwa Klubu mogłaby być zupełnie inna. To w Jego głowie narodziła się "Legia".

Po zakończeniu wojny Mielech wraca do Krakowa. W Cracovii należał do czołowych zawodników. Grał jako napastnik. Często zmieniał pozycję i dużo dryblował w pełnym biegu, co było bardzo nowoczesne na ówczesne czasy.

O jego grze na łamach tygodnika "Raz, Dwa, Trzy" Józef Kałuża pisał: "Najstarszym przedstawicielem typu kombinacyjnego jest Stanisław Mielech. Od roku 1912 czynny w Cracovii.

To On zdobył pierwszą bramkę w historii rozgrywek o mistrzostwo Polski i zagrał w pierwszym meczu rozgrywanym przez reprezentację naszego kraju. https://www.wykop.pl/wpis/38303871/mecz-pilkarski-wegry-polska-rozegrany-18-grudnia-1/

Stanisław Mielech urodził się we wsi Stany 29 kwietnia 1894 roku, jednakże już w najmłodszych latach wraz z rodzicami przeprowadził się do Krakowa, gdzie miała rozpocząć się jego piłkarska kariera. Przed rokiem 1910 został zawodnikiem studenckiego klubu Polonia Kraków, z którego przeniósł się do pierwszej zawodowej drużyny - krakowskiej Wisły. Źródła klubowe Białej Gwiazdy twierdzą, że Mielech był wychowanki ich drużyny, chociaż sam zainteresowany w swojej książce "Gole, faule i ofsajdy" napisał, że w Wiśle grał tylko w zespole rezerw i juniorów, a sam czuł się wychowankiem innego krakowskiego zespołu - Cracovii.

W drużynie "Pasów" spędził 12 lat z przerwami, które były spowodowane służbą wojskową. Podczas pobytu w Cracovii zdobył Mistrzostwo Galicji (1913) oraz pierwsze Mistrzostwo Polski w 1921 roku. Był także autorem historycznej bramki - 21 sierpnia 1921 roku, w 20. minucie spotkania Cracovii z Pogonią Lwów (2:0), strzelił pierwszego gola w historii spotkań o mistrzostwo Polski. W tamtym okresie zadebiutował również w reprezentacji, znakomite występy w zespole z Krakowa dały mu przepustkę do pierwszego meczu w historii kadry Polski przeciwko Węgrom w 1921 roku. Po raz drugi i ostatni zagrał w drużynie narodowej rok później - przeciwko Jugosławii.

"Co to wszystko znaczy? Za co jestem aresztowany? – zawołałem. – Nie jesteś aresztowany – śmieje się Poznański – tylko widzisz, my tu w Piotrkowie organizujemy drużynę piłki nożnej i z nadchodzących transportów wyławiamy piłkarzy. Sierżant cię poznał jako gracza Cracovii i... przyprowadził do mnie. Chyba się cieszysz...?" – wspominał niezwykły proces selekcji zawodników Stanisław Mielech, członek pierwszego składu i wieloletni działacz Legii, w książce pt. "Gole, faule i ofsaidy".

Powszechnie uważa się, że w Legii z lat 1916-1917 grali wyłącznie legioniści, podoficerowie, oraz sami wybitni gracze pochodzący z Galicji. Nie jest to jednak prawdą. Bez wątpienia w znaczącym stopniu skład Legii w tym czasie składał się z wychowanków Cracovii, Wisły Kraków, Pogoni Lwów czy Czarnych Lwów. ( Poznański, Mielech, Wykręt z Cracovii oraz Stanisław Kowalski z Wisły).

#cracovia #legia #ekstraklasa #wislakrakow #historia #pilkanozna
fullversion - Cracovia założycielem Legii Warszawa?

Wiosną 1915 roku, w przerwie p...

źródło: comment_YleDhShZsfv876i70ZBgtP53cOEbW9zz.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz