Wpis z mikrobloga

Dobra mircy i węgierki, bo się #!$%@?łem.
Wczoraj z różową miałem ostrą wymianę zdań na temat tipowania w knajpach.
Ja uważam, że tip należy się tylko w sytuacji, kiedy jest się upierdliwym gościem/zmieniało wiele razy zamówienie/rozbijało rachunek/domawiało dania/ cokolwiek co zmusiłoby kelnera do ponadprogramowej pracy przy mnie, lub gdy obsługa była po prostu wyjątkowa. Uważam też, że po części tipowanie zabiera odpowiedzialność z pracodawcy za godne wynagradzanie kelnerów i później teksty typu "hehe na umowie 9zł na godzinkie, ale z tipuw dostaniesz 2 razy tyle" są codziennością w gastro.
Różowa natomiast twierdzi, że tipa się zostawia zawsze i #!$%@?.
A co wy myślicie na ten temat?

#kulturalnedyskusje #gastronomia #kiciochpyta #ankieta

Zostawiam tipa zawsze

  • Tak 13.8% (15)
  • Nie 34.9% (38)
  • To zależy 51.4% (56)

Oddanych głosów: 109

  • 15
@ramionko: sam pracowałem kupę czasu w gastro i rozumiem to podejście(różowa tak samo). Jednak uważam, że cena obsługi jest wliczona już w cenę dania i zostawianie tipa za każdym razem jest jakby płaceniem 2x za to samo
@walk_man:

Uważam też, że po części tipowanie zabiera odpowiedzialność z pracodawcy za godne wynagradzanie kelnerów i później teksty typu "hehe na umowie 9zł na godzinkie, ale z tipuw dostaniesz 2 razy tyle" są codziennością w gastro.

Można powiedzieć, że pozornie zrzucasz z siebie odpowiedzialność partycypowania w systemie wyzysku. Tylko kto w takiej sytuacji jest najbardziej poszkodowany? No pracownik, który nie jest winny temu, że taki jest współczesny wygląd branży gastronomicznej.


Pracodawca
Pobierz polecampoczytacheideggera - @walk_man: 
Uważam też, że po części tipowanie zabiera od...
źródło: comment_axyk5VMYgnmws0YNshYe4vZUkjz6p1nN.jpg
@walk_man: Błędnie zakładasz, że każdy ma komfortową możliwość zmiany pracy w dowolnym momencie życia. Poza tym narzucasz innym swoją wizję rzeczywistości, w której to praca w gastronomii jest przeznaczona głównie dla osób, które nie wiedzą, co zrobić ze swoim życiem zawodowym.

Praca fizyczna jest rodzajem pracy jak każda inna, a wartościowanie na zasadzie "lepsze/gorsze", to forma dyskryminowania tych, którzy dokonali pośredniego wyboru i pracują w gastronomii, jak również obwinianie ich za
mirku, nie rób #!$%@? z logiki. jeśli pytanie brzmi "czy zostawisz tipa zawsze", to albo "tak", albo "nie". "to zależy" nie ma sensu, skoro nie jest to "zawsze" to musi być "nie zawsze"