Wpis z mikrobloga

Mireczki pomóżcie :(

Wczoraj, żona była na badaniach tarczycy w związku podejrzeniem niedoczynności i USG wykazało guzek (,).
Lekarz powiedział, że jest zbyt mały by zrobić biopsję i kazał ponowić badanie za pół roku i wtedy jak urośnie określi się czy jest łagodny czy złośliwy.
Tyle się mówi, że najważniejsze w wykryciu raka to czas, im szybciej wykryty tym lepsze szanse na wyleczenie, a w tym czasie ja słyszę że niech sobie te cholerstwo rośnie pół roku a później zobaczymy.
Całą noc nie spałem, jestem przerażony. Czy lekarz dobrze postąpił? Nie wiem co mam myśleć, czy możemy coś jeszcze zrobić?
  • 40
@widme: W przypadku guzków tarczycy rzeczywiście istnieją kryteria, po spełnieniu których można wstrzymać się z biopsją i obserwować zmianę, więc postępowanie jest w porządku (o ile oczywiście kryteria te były spełnione):
- <5 mm
- obraz torbieli w USG / inny, bez spełnionych cech złośliwości w USG (ocena unaczynienia, stosunku wymiarów itd.)
- guzek gorący = można to określić w scyntygrafii, jest to guzek aktywny hormonalnie
- nie ma podejrzanych cech
@airsogo: @saintpablo:

"Tarczyca prawidłowej wielkości, o obniżonej echogeniczności i nieco niejednorodnej echostrukturze - obraz budzi podejrzenie zmian w przebiegu choroby autoimmunologicznej.

Prawy płate bez wyodrębniających się smian ogniskowych. W górnej części lewego płata widoczna jest hipoechogenna zmiana ogniskowa wielk ok. 5x2x4mm, unaczynienie typu II.

Nie stwierdza się cech wzmożonego unaczynienia tarczycy w opcji dopplerowskiej.

Nie uwidoczniono powiększonych patologicznie okolicznych węzłów chłonnyh.

Objętość tarczycy ok 16,6ml."
@widme na USG w większości widać czy to np włókniak, mi wycinali pierwszego jak miałam 17 lat i mnie głupie babsko nastraszylo, że mam raka na co lekarz przy biopsji powiedział, że dupę zawraca, bo widać, że mam tkankę że skłonnościami to gruczolaków
@widme: Stary nie przejmuj się. U mojej żonie guzy na tarczycy wykryli gdy była w 6 miesiącu ciąży. To dopiero była jazda. Szybkie załatwianie wizyty u kolejnego lekarza, wykonanie biopsji, oczekiwanie na wyniki. Żona jest obciążona genetycznie problemami z tarczycą, więc ma to jedynie kontrolować co jakiś czas. Bądźcie spokojni, na pewno wszystko będzie w porządku :)