Wpis z mikrobloga

Dziś mała recenzja narzędzia do wykonywania imitacji nitów np. na poszyciu samolotów.

Nitowarka jest marki Revell (Trumpeter też to ma, różnica pewnie w nadrukowanym logo),
składa się z czterech tarcz które przypominają koła zębate - jedno z nich jest już założone na prowadnicę,
elementy robocze są oznaczone kolejno: A B C D.

Owe dyski posiadają różny rozstaw i wielkość zębów, wiadomo każdy dysk używamy odpowiednio do skali i miejsca które będziemy "nitować".
Tuż przed rozpoczęciem nitowania mojego dzbanuszka, stwierdziłem,
że najpierw przetestuje wszystkie kółka by dobrać je prawidłowo do skal.
Samo narzędzie prowadzi się dobrze, ale mam wrażenie,
że trzpień na którym kręci się kółko do nitowania może się złamać.

Kawałek plastiku podzieliłem najpierw na dwie sekcje, górna była pokryta Surfarcerem 1200, dolna nie.
Nitowarkę dociskałem dosyć "stanowczo", aczkolwiek bez przesady.
Testową powierzchnię przeszlifowałem papierem 1500, następne całość pokryłem farbą Vallejo w odcieniu piaskowym,
po tym zabiegu, satynowy lakier również Vallejo, i na to olejny wash z umbry naturalnej.
- Czyli typowy zabieg do wyciągania szczegółów.

Wnioski:
Kółko A - bardzo drobne ząbki, słabo się odciska na plastiku, po wszystkich zabiegach, efekt praktycznie nie widoczny.

Kłóko B,C- Średniej wielkości ząbki, minimalna różnica między tymi dwoma, więc wrzucam je do jednego wora. Efekty zadowalające, pewnie najczęściej będę z nich korzystał do skali 1/72, może 48.

Kółko D - Największy rozstaw ząbków, największe ząbki nada się raczej do dużych skal. 48/32 ?

Czy warto kupić takie urządzenie?
Myślę, że tak. Narzędzie pozwoli nam na dodanie pewnego smaczku jakim są powierzchnie nitowane.
Tak, wiem jest to mało realna imitacja, w końcu nit jest wypukły, ale czy aby całe to nasze modelarstwo nie jest jednym wielkim efekciarstwem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W komentarzach umieszczę fotki z efektów testu.

#modelujzwykopem #modelarstwo #poczatkujacymodelarz
Ironkamil - Dziś mała recenzja narzędzia do wykonywania imitacji nitów np. na poszyci...

źródło: comment_HnpO3ZM7pjd5s777g2Yi4e4p8SLVi6x3.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz