Wpis z mikrobloga

Czy są na pokładzie jacyś poloniści? Które z tych zdań jest poprawne i dlaczego? A może w ogóle to pytanie powinno być inaczej zadane?
Ile razy mistrzostwo świata zdobyła reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn?
Ile razy zdobyła mistrzostwo świata reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn?
Ile razy reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn zdobyła mistrzostwo świata?
Ile razy reprezentacja Polski zdobyła mistrzostwo świata w piłce siatkowej mężczyzn?
Ile razy zdobyła reprezentacja Polski mistrzostwo świata w piłce siatkowej mężczyzn?
Skłaniam się do tego środkowego, ale czwarte i trochę pierwsze nie dają mi spokoju.
#jezykpolski #gramatyka #polskitrudnyjezyk
  • 6
@kaktus_z_ostrymi_kolcami: @Alien_N7: dlaczego nie umiem powiedzieć, ale faktycznie te z "reprezentacją polski" na początku jakoś tak wyglądają najlepiej :>
przy czym to drugie też wydaje się ok, wygląda na to że zależy, na co chcesz położyć akcent - czy to mistrzostwo świata było w piłce siatkowej mężczyzn, czy też reprezentacja.
ale reprezentacja chyba nie może być "w" piłce...?
@noelo_cohelo: wg mnie siatkówka = piłka siatkowa, przy czym ta druga nazwa to formalna. Więc w siatkówce, albo w piłce siatkowej. Ale może się mylę? Nie wiem.
Tak się zastanawiałem dzisiaj i mi to pytanie nie dało spokoju. I dlatego pytam, bo możliwości jest wiele, a na pewno są lepsze i gorsze (oraz złe). Tylko brakuje mi wiedzy by to sobie uzasadnić.
@kaktus_z_ostrymi_kolcami Powiedzmy, że jestem zawodowym amatorem. W j. polskim szyk jest dowolny (po to, żeby móc wyróżniać odpowiednie rzeczy). Dowolny o ile nie przesadzasz, nie ma reguły na to. Chyba, że oczytasz się zagranicznych książek i wejdzie Ci prsesadne trzymanie się sztywnych szyków. Zdanie powinno być skonstruowane tak, żeby przekazywało jak najwięcej informacji w najbardziej czytelny sposób. To widać jak jest dużo epitetów czy innych przydawek, okoliczników i dopełnień. Najgorsze jest stąd