Wpis z mikrobloga

Mirki,
czy gdy nie wstawię się w sądzie jako świadek i zapłacę kare to czy jest szansa ze na kolejną rozprawę nie zostanę powołany na świadka i nie będę się musiał wstawić? Czy z automatu będę się musiał pojawić tak czy tak?
#pytanie #prawo #sad
  • 15
@xv21: Prócz kary finansowej możesz oberwać inną karę a i tak Cię mogą doprowadzić.
No chyba żeś syn polityka, prawnika albo innego lokalnego kacyka to ten proces trochę dłużej potrwa.
@TheNewGuy: sprawa z pracy o jakieś zaległości finansowe kontrahenta, chodzi mi o to czy na następną rozprawę musi być taki sam skład świadków czy pozwany może zmodyfikować i zawezwać np kogoś innego zamiast mnie
ale żeby złożyć takie zeznania to trzeba się pojawić w sądzie, a sąd jest 400 km od miejsca zamieszkania...


@xv21: zwrócą ci za dojazd i zmarnowany dzień w pracy. W sumie nie wiem jak to działa. Raz zadzwobiłem, że jestem chory (to prawda) dzień przed sprawą i więcej mnie nie wołali. Nawet nie wysyłałem im zwolnienia od biegłego lekarza sądowego. Kary żadnej nie dostałem.

Wydaje mi się, że ten co mnie
@TheNewGuy: no właśnie o to mi chodzi, nie chce mi się jechać tracić całego dnia na sprawę, w której pewnie nie mam nic do powiedzenia... Najlepszą opcją bedzie dla mnie załatwienie L4 i nadzieja że mnie nie powołają na kolejną rozprawę - jeżeli jest to możliwe.
Najlepszą opcją bedzie dla mnie załatwienie L4


@xv21: Zwykłe L4 raczej nie bardzo. Tak naprawdę musisz iść do lekarza biegłego sądowego. Ja nie łaziłem, bo rozłożylo mnie dzień przed rozprawą i zadzwoniłem tam poprostu, powiedzieli, że spoko, ale nie muszą tak zrobić. Jak się ktoś uprze, zebyś zeznawał, to nawet policja cię doprowadzi siłą.
@xv21 1. "stawić się", a nie "wstawić się".
2. złóż wniosek o przesłuchanie w drodze pomocy sądowej przed sądem właściwym dla miejsca twojego zamieszkania.
@IgorK: > 2. złóż wniosek o przesłuchanie w drodze pomocy sądowej przed sądem właściwym dla miejsca twojego zamieszkania.
Czytałem o tym, z tym że ponoć wniosek ten dopiero rozpatrują na rozprawie, na której by mnie nie było i jeżeli rozpatrzą go negatywnie to mogą mi dać kare za niewstawienie - chyba że jakoś inaczej to działa?
@xv21: wniosek możesz (i nawet powinieneś) wysłać przed rozprawą. Zmniejszysz w ten sposób prawdopodobieństwo nałożenia kary pieniężnej. Jeśli sąd uzna wniosek za zasadny, to nie ma podstawy nałożyć kary.
I na litość Boską, nie pisz/nie mów "wstawić się". "Stawić się". Tu masz wyjaśnioną różnicę.