Wpis z mikrobloga

Do dzisiaj w naszym tagu #100dnizfilmemwojennym gościły praktycznie same filmy. Dzień 13z100 to całkowita nowość w zestawieniu, gdyż gości u nas pierwszy raz serial i to od razu jaki świetny, mianowicie Karny batalion / Shtrafbat (2004) - 11 odcinków produkcji rosyjskiej.

Pierwsze pytanie i od razu odpowiedź:
Czy warto te cudo obejrzeć?
Moim zdaniem warto, zdecydowanie, gdyż niewiele obecnie się mówi o takich historiach jak np. walka z karnej jednostce o amnezję swojej winy.

Drugą kwestią jest bardzo dobra reżyseria, która w żadnym miejscu nie kuleje, ani nie pozostawia żadnego niedosytu.
Zdaję sobie sprawę, że najbardziej znanym lub w ogóle jedynym wojennym znanym serialem przez wielu ludzi jest Kompania braci czy Czterej pancerni i pies, ale to są zupełnie od siebie różne tematy (:

W dniu jutrzejszym pojawi się również dobry materiał o jeńcach (:

PS Polecam bardzo ciekawy wątek o karnych kompaniach podczas drugiej wojny światowej.
PS2 Bardzo podobny film pod tytułem Karna kompania / The Misfit Brigade (1987) tutaj, aczkolwiek nie pojawi się w dedykowanym wpisie.
PS3 Oddziały karne i dyscyplinarne Wojska Polskiego - wiki

W poprzednich odcinkach:
1z100: Das Boot / Okręt (1981)
2z100: When Trumpets Fade / Kiedy ucichną działa (1981)
3z100: Sink the Bismarck! / Zatopić pancernik Bismarck! (1961)
4z100: Wróg u bram / Enemy at the Gates (2002)
5z100: Tylko dla orłów / Where Eagles Dare (1968)
6z100: Zimne piwo w Aleksandrii / Ice Cold in Alex (1958)
7z100: Pociąg / The Train (1964)
8z100: Szeregowiec Ryan / Saving Private Ryan (1998)
9z100: Dwunasty człowiek / Den 12. mann (2017)
10z100: Kanał / Kanal (1957)
11z100: Ślicznotka z Memphis / Memphis Belle (1990)
12z100: Osvobozhdenie / Wyzwolenie (1969)
jalop - Do dzisiaj w naszym tagu #100dnizfilmemwojennym gościły praktycznie same film...

źródło: comment_wjb4u1uqiHHRx0n8vpK8lpRuDefWEqSs.jpg

Pobierz
  • 2
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Szczerze mówiąc to nie oglądałem Pacyfiku, jakoś nawet nie przymierzam się nawet, ale spróbuję.
Trudno powiedzieć, Kompania Braci będzie zawsze dla mnie bardzo udanym serialem, głównie ze względu na Normandię, akcję we Francji i rajd na wschód.

Karny batalion to zupełnie inne kino. Dość dobre, oglądaj i dam nam napisz