Wpis z mikrobloga

Nowy rok więc miałem się wziąć za siebie i przestać się #!$%@?ć. Szczególnie, że trzeba by zbierać na dom i planujemy z różową się rozmnożyć.

Miałem zakładać działalność, ale trafiłem, że teraz można prowadzić nierejestrowaną. Było by to dla mnie sporym ułatwieniem na start. Jednak ciekawi mnie kilka kwestii, a trochę się gubię w tym...

Nie mogę przekroczyć 50% minimalnej krajowej brutto czyli 1125 zł, a rocznie 13,500. Teraz pytanie jak jest ze środkami trwałymi i ich amortyzacją? np. kupiłem drukarkę do biura (1000 zł) i to by był środek trwały, po za tym papier i inne takie.
Teraz ten 1000 zł mam odliczyć w miesiącu kupna tego sprzętu od przychodu jako koszt uzyskania go? czy mogę nakupić sprzętu za 5000 i odliczyć to od całości 13 500 zł czy może te 5000 było by na dany miesiąc?

Druga sprawa, która mnie nurtuje choć jest banalna... Faktura 1000 brutto, od tego odejmuję 23% vat, a od pozostałej kwoty jeszcze 18% dochodowego?

Spodziewam się, że to banały, ale razem z robieniem projektów na start i całą resztą na głowie się zgubiłem, a nie umiem odszukać tego w ustawach ( ͡° ʖ̯ ͡°) Z drugiej strony ja nie dam rady prowadzić czegoś? widziałem już jacy skończeni debile prowadzą firmy i żyją albo jak #!$%@? produkty oferują i mają klientów więc czemu by nie spróbować.

#biznes #przedsiebiorczosc #pytanie #podatki
  • 10
  • Odpowiedz
@misiaczkiewicz: tzn? to jest kwota do której mogę prowadzić taką działalność tylko. Chodzi mi o czas w między czasie jak ją mam. Środki trwałe amortyzacje czy mogę robić. W razie czego idę i się rejestruje po prostu.
  • Odpowiedz
@plan_9:

Cytowany tekst...

Nowe prawo nie reguluje kwestii kosztów uzyskania przychodu w działalności nierejestrowanej. Zdaniem ekspertów należy więc odnieść się tutaj do ogólnych zasad i regulacji. Zgodnie z nimi zaliczenie danego wydatku na poczet kosztów uzyskania przychodu jest możliwe jedynie wtedy, gdy jest on związany z danym przychodem, czyli ma na celu jego osiągnięcie lub zabezpieczenie. Ważne: koszty uzyskania przychodu nie pomniejszają przychodu w trakcie roku. Są one ujmowane dopiero w rocznej deklaracji podatkowej. Wypełniający PIT-36 będzie więc zobowiązany uwzględnić je w następujących polach:


poz. 85
  • Odpowiedz