Wpis z mikrobloga

Siema mirki #pracait - mam takie pytanie, może gupie może mondre, ale nie bardzo mam gdzie o to podpytać.

Mianowicie: jest tu ktoś, kto zajmuje się analizą biznesową? Mam kilka pytań odnośnie tego stanowiska. Obecnie sam zajmuję się czymś bardzo podobnym i chciałbym to jakoś przyrównać z realiami innych firm, obowiązkami, odpowiedzialnościami, zadaniami itp itd.

Taguje też #testowanieoprogramowania bo wiem, że są QA, którzy poszli w BA ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 12
@MiesozernaBijeLudzi1: @alpag:

Jedyne co wiem na ten temat to to, że aktualnie analitykiem biznesowym nazywa się mnóstwo stanowisk (by brzmiały atrakcyjnie). I tak, przedstawiciel handlowy to w tym momencie analityk biznesowy, nawet ludzi w call center nazywa się analitykami biznesowymi.

Trzeba uważać, bo sporo, naprawdę sporo ofert pracy na analityka biznesowego nie ma nic wspólnego z analitykiem.
@MiesozernaBijeLudzi1: @alpag: @Cinex: ja przez rok współpracowałem z analitykami biznesowymi w obszarze testów (zaznaczam, że nigdy nie byłem BA). Generalnie BA podzieleni byli na tematy (np. oferty, billing) - odpowiadali za dostarczenie dokumentacji biznesowej, w której zawarte były wszystkie informacje na podstawie których można było skonfigurować i przetestować produkt, np. macierze przejść, co się wyklucza, kody konfiguracji), CR-y. Ponadto dostarczali pełne flow procesu rozpisane w notacji BPMN, np. w
@MiesozernaBijeLudzi1: ee to masz pojęcie o tym :)
Wspominając o macierzy miałem na myśli pokazanie schematu z pewnymi warunkami w formie tabeli - różne dane wyjściowe dla różnych warunków. A cr-y to nic innego jak change requesty - jak klient zapragnie coś zmienić to musisz przeanalizować właściwie cały proces aby sprawdzić jego poprawność.
@MiesozernaBijeLudzi1: U nas w projekcie mamy analityków biznesowych którzy mają bezpośredni kontakt z klientem/biznesem. Analitycy ci przygotowują wymagania biznesowe, które potem opisują w historyjki. Oni dogadują wszelkie niejasności i przekazują dla nas czyli developerów/testerów/scum masterów. Część zespołów ma także analityków biznesowych IT, co to znaczy: mamy w naszym zespole scrumowym analityka IT, który tłumaczy nam historyjki analityków biznesowych od strony klienta, jest to swojego rodzaju parasol na zespół, aby biznes nie
@Nihomme:

Taki analityk biznesowy omawia zadania które zespół weźmie założmy na najbliższy sprint, opisuje na język developerski co trzeba zrobić, przygotowuje acceptance criteria, wyjaśnia co dokładnie ma być zrobione, każda niejasność powinna być z nim przedyskutowana, jeżeli coś jest niejasne taki analityk drąży temat.


Nie wiem, kto i gdzie popełnia błąd, ale u nas robią to PMowie (i ja jako pomoc) xD
@MiesozernaBijeLudzi1: TAK! Wielka kurła korporacja, ciągłe udoskalanie procesu, a PM praktycznie nie wiedzą co się dzieje w aplikacji i bardziej są by być.

W każdym razie, w dużych korporacjach można się nadziać na taką odpowiedzialność jako analityk biznesowy :) (Ale tutaj np. scrum master pełni też rolę team leadera ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc wiesz, ale ćśś)