Wpis z mikrobloga

Chors, Chorus, Chworz - Słowiański męski Bóg lunarny Chworza można nazwać obdartym ze skóry słońcem (czyli Swarogiem), wg. legendy kiedyś jaśniał identycznie jak Słońce. Entymologia jego imienia może pochodzić od prasłowiańskiego rdzenia krsь, obecnego w polskim słowie wycharsły – „wynędzniały”, co miałoby się odnosić do ubywającego księżyca, względnie do słabości jego światła wobec promieni słonecznych, twierdzono, że "zjada" jako wilk księżyc co miało tłumaczyć fazy księżyca. Miał przybierać formę Wilka lub Wilkołaka
O Chorusie niewiele wiadomo (jak twierdzi wikipedia) jest Bogiem o niepewnej autentyczności (choć są wzmianki o nim), pozostaje w cieniu innych Bogów takich jak Swaróg, Weles, Perun, dla niektórych jest nieznany a inni wolą trzymać się od niego z daleka, ponieważ władał nocą, czyli w pewnym sensie ciemnością, a wiadomo jakie ciemność budzi uczucie w ludziach. Chorsowi przypisuje się władanie nad nocnymi oraz wodnymi demonami.

B.Trantowski twierdzi, że Chworz jest jednym z siedmiu słupów Czarnoboga smokiem walczącym ze Światowidem. Smok, którego zabił Krakus miał być wcieleniem właśnie Chorusa, co może wiązać się z początkiem kultu Białych bogów.

Posąg Chorsowi postawił Włodzimierz I Wielki w 980 roku w Kijowie wspomina o tym staroruski latopis "Powieść lat minionych"

Chors i magia Księżyca
Chors – Pan Nocy i Księżyca
Chors
#slowianie #polska #mitologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #rodzimowierstwo
Bezkost - Chors, Chorus, Chworz - Słowiański męski Bóg lunarny Chworza można nazwać o...

źródło: comment_chiu8wjSV0a9UmpWJS9XYqhlf5rZd2vN.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bezkost: według "Mitologi Słowian" bodajże Borbowskiego i Wrony został stworzony przez Welesa, który zirytowany był Dażbogiem. Kojarzy ktoś ewentualne dodatkowe źródło takowej informacji? Przyznam, że Gieysztora jeszcze nie przeczytałem, a tam pewno coś jest o tym.
  • Odpowiedz
@Bezkost: Trentowski pisał w epoce romantyzmu, a wtedy ludzie lubowali się w fantazjowaniu. Poza tym to imię pojawia się na blogach turbosłowian, ale nie ma go u Gieysztora czy Szyjewskiego. Ja bym go nie używał.
  • Odpowiedz
@Epos_o_Laskotkameszu: Mamy w "Słowie o wyprawie Igora" o jednym księciu, że nocą pod postacią wilka przebiegał drogi Chorsa, co sugerowało by istnienie takowego bóstwa. Choć kwestia autentyczności ,,Słowa o wyprawie Igora" jest ciągle żywo dyskutowana, są tacy badacze, którzy widzą w nim XVIII-wieczne fałszerstwo, inni zas zaciekle bronią jego autentyczności.
  • Odpowiedz