Wpis z mikrobloga

Dobra, w związku z wpisem @makrel_gieldowy to jest to co ogarnąłem z poprzednich moich wypocin, oraz z tego co napisałem na świeżo.
Taki dość spory szkic.
Zamknąłbym się tylko w tym obrębie i kompletnie nic innego nie dodawał, bo FAQ ma być treściwe i krótkie.
Dajcie znać co sądzicie:

Jak rozpocząć przygodę z perfumami

Jeśli chcemy kupić swoje pierwsze perfumy, na które mamy przeznaczoną ilość pieniędzy, to po pierwsze sprawdź listę propozycji zapachowych w danym przedziale cenowy.
Jak już wybierzesz kilka propozycji, to zapisz je sobie i przejdź się do perfumerii – Sephora, Douglas i poproś o pomoc, że chciałbyś je przetestować.
Ważny jest każdy szczegół, ponieważ przykładowo wybraliście sobie Blue de Chanel w wersji wody toaletowej i jak powiedziecie, że chcecie Blue de Chanel, to możecie zamiast wody toaletowej dostać wersję perfumowaną , bądź parfum.
Przetestujcie maksymalnie trzy zapachy, poproście o wyraźne zapisanie nazwy danych perfum na bloterze, a te które Wam najbardziej się spodobają – poproście dodatkowo o próbkę z opisem (opcja dostępna tylko w Sephorze!).
Jeśli wybierzecie już dane perfumy, przeglądacie sklepy z listy, w których bezpiecznie możecie dokonać zakupu.

Podstawowe pojęcia
Batch, EDP, EDT, EDC, wypust, wąchalnia, legit, dekant, odlewka, rozbiórka, ubytek, vintage, reformulacja, blind buy, test nadgarstkowy, test bloterowy, test globalny, próbka, aplikacja, projekcja, trwałość, nisza

Podstawowe zapachy w wybranych zakresach zapachowych z linkiem do fragnatiki, aby był opis – z boku napisać w jakiej największej mierze są - czy są świeże, czy słodkie, kadzidlane, czy skórzane. Myślę, że wystarczy taki podział.
Do tego jeszcze z tych wszystkich propozycji wybrane perfumy, które są uniwersalne, do biura, na siłownie, na wyjście na miasto, czy do garnituru.

Sklepy, gdzie bezpiecznie można zakupić perfumy:
Iperfumy, e-glamour, elnino, pachnidełko, draft, parfems, brasty, dolce, proste-zakupy, empik, perfumesco, amfora, tagomago, indizio, draft, izapachy, marciano, komputronik, emag, euforia perfumeria, smyk, merlin, klik,

Czego unikać
Kupowania na allegro, jeśli nie jesteśmy pewni sprzedawcy oraz jego towaru.
Kupowania perfum tzw. lanych, ponieważ nigdy nie wiadomo co w nich jest zawarte, poza tym jest to wspieranie towarów podrobionych.
Kupowania perfum w ciemno dla kogoś tzw. „blind buy” jeśli nie jesteśmy pewni co dana osoba lubi.
Kupowania perfum na OLX, jeśli nie jesteśmy pewni sprzedawcy i sprzedawanego towaru. W dobie masowej produkcji podróbek, najlepiej jest perfumy zobaczyć osobiście i wcześniej zaopatrzyć się np. w próbkę, którą z miłą chęcią Wam dadzą w Sephorze.
Również dobrze jest, aby zrobić zdjęcie pudełka oraz flakonu w newralgicznych miejscach jak – zgrzewy opakowania, tam gdzie jest batch code oraz opis perfum, przód pudełka, spód flakonu, korek itp. i porównać go z tym, co chcecie kupić.
Im więcej szczegółów będziecie wiedzieli, tym lepiej zweryfikujecie dane perfumy.
Zadawania pytań na tagu, jeśli nie mieliście 5 minut, aby przeczytać ten poradnik, tylko kupienie Yves Saint Laurent - Kouros, który będzie idealny dla Ciebie, dziewczyny, chłopaka, babci, wujka, ojca i matki.

Czemu perfumy na mnie „źle” pachną”

Bo się nie umyłeś. (nie no tak serio to kilka powodów, czemu perfumy nie trzymają na skórze, nie ma projekcji, inaczej pachną na skórze niż na bloterze itp.)

#perfumy
  • 13
@dradziak super, właśnie pojawiło się nam światełko w tunelu, że kilka procent osób przeczyta FAQ, zanim zada powtarzalne pytanie, ale teraz będzie można resztę odesłać do FAQ ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie wiem czy jeszcze możesz to edytować, albo czy @makrel_gieldowy będzie jeszcze to obrabiać, ale wymieniłeś 2x draft w sklepach i przecinek na końcu tej listy też jakoś dziwnie wygląda. Punkty "Czego unikać" można jakoś wykropkować albo
@Saelvethil:
To jest szkic na razie, wszystko zostanie ogarnięte.
Zobacz ile tam jest dygresji moich xD
Po prostu chce znać Wasze zdanie, czy w dobrym kierunku poszedłem :)
Tylko @pinkquartz jak będziesz miała listę już swoją itp. i akceptujesz taki format, to napisz do mnie na PW ogarniemy to :)
poza tym jest to wspieranie towarów podrobionych


@dradziak: w taki razie nie powinniśmy tez kupować wyrobów ARMAF i jemu podobnych, bo oni ewidentnie podrabiaja creeda i innych producentów, jest nawet lista klonów https://www.takeit2day.com/blog/armaf-clones-of-titans ;)
ostatnio testowałem lanego Hermès Terre d'Hermès i trwałoscia nie ustepował oryginałowi, zapach też całkie dobra imitacja, ale zdecydowanie lepiej kupic cos ze znanych podrabiaczy jak na przykład ww. armaf :)
@furcio: widocznie wygladales jak menel. Jak pierwszy raz kupowalem cos w sephorze, to dostalem 3 atomizery z odlanymi wybranymi przeze mnie zapachami. Jak nic nie kupowalem, to tez nie bylo z tym problemu
  • 1
@kosonanspoznawczy
@wietnamiec
Mirek w dużym skrócie ma rację.

@onet12
Temat rzeka, a ja chcę go ukrócić do jednego - nie wspieramy na tagu perfum lanych, ani żadnych bazarowych wynalazków :)
Jak ktoś chcę kupować i nosić takie perfumy, to wolna droga, ale raczej to jest kiepska idea, aby się tym chwalić :P
@freeshooter
Właśnie o to mi chodziło, o taką pomoc, bo zapomniałem o tym.
Dzięki wielkie :)
@furcio
@btcmonster
Panowie, jak