Wpis z mikrobloga

Wielu naukowców twierdzi, że teoria umysłu występuje tylko u ludzi. To, że inni ludzie ją mają, wpływa na nasze działania i reakcje. Ale czy tylko my ją mamy? 30 letnie badania nad szympansami nie dały na to pewnej odpowiedzi odpowiedzi. Każdy z przypadków interpretowany jako szympiansa teoria umysłu, mógł być zachowaniem przypadkowym, albo był procesem niementalnym. Oznacza to, że dotychczas ani nie potwierdzono, ani nie zaprzeczono istnieniu tej teorii u nie-ludzi. Szympansy nie są tak rozwinięte jak ludzie, aczkolwiek potwierdzono występowanie u nich niektórych z elementów teorii umysłu. Jeżeli myślimy o pewnym stanie psychicznym drugiej osoby, to mówimy o poziomach intencjonalności. "Wiem (1), że ty wiesz (2), że ja wiem (3), że Ty chcesz abym ja (...) (4)." To jest właśnie przeciętny poziom ludzkiego rozumienia innych, ale są wyjątki obejmujące nawet 2 poziomy intencjonalności więcej- "i wiesz (5), że ja wiem (6)". Jeżeli chodzi o małpy człekokształtne nie jesteśmy pewni jesteśmy intencjonalności pierwszego rzędu. Wielu badaczy twierdzi, że jest to rząd drugi, a jednym z dowodów na poparcie tej tezy są oszustwa taktyczne np. podbierania pożywienia, kiedy wyższe w hierarchii osobniki nie patrzą.

Tekst oparty o książkę "Istota człowieczeństwa" Michael S. Gazzaniga (58-59)

#randomanimeshit #anime #originalcharacter #suigetsu #hjs1106 #stopkianime #meisterpisze #
@BlackReven @Boberek89 @Mikian @MlodyDziadzioSpamer @Morimasa @bzykacz @wykopowy_on
Pobierz Meister431 - Wielu naukowców twierdzi, że teoria umysłu występuje tylko u ludzi. To, ...
źródło: comment_jTPuiKFDLTSW8PpCvmPAXoPX0JDpOBWM.jpg
  • 3