Wpis z mikrobloga

@Werdandi: Obiektywną wartością (metawartością xd) dla Nietzschego było podążanie za własnymi, samodzielnie stworzonymi wartościami. Cała jego filozofia polegała na przezwyciężeniu nihilizmu, który nastąpił po obaleniu wartości obiektywnych. Przezwyciężenie nihilizmu było celem wyłożonym explicite.
  • Odpowiedz
@Werdandi: Uprzedzając, error theory czasem jest nazywana nihilizmem, ale oczywistym jest, że jest to nihilizm innego rodzaju niż ten, o którym mowa na obrazku, gdzie ewidentnie chodzi o wymiar egzystencjalny nihilizmu.
  • Odpowiedz
@Turysta_Onanista: Trzeba by przeprowadzić refleksję nad tym czy w ogóle Nietzschemu udało się przezwyciężyć nihilizm bo wielu myślicieli uważa, że poległ na tym polu a bez tego wysiłek intelektualny Nietzschego kończy się na zauważeniu problemu nihilizmu i nie rusza o krok dalej. Sam Nietzsche twierdził, że był nihilistą i że nihilizm jest krokiem koniecznym ale ten nihilizm przetrawił, czy aby na pewno? Tutaj opinie są różne.
  • Odpowiedz
@Werdandi: Ależ mi nie chodziło o to, że Nietzsche nie był nihilistą. Tę kwestię pozostawiam interpretatorom. Chodziło mi tylko to, że odrzucenie absolutnej/obiektywnej moralności nie czyni nihilistą.
  • Odpowiedz
@Turysta_Onanista: Ok, nie czyni automatycznie ale zbliża a jak rozwinąłem dalej wg mnie Nietzsche nie oferuje nic co by miało realnie wyjść na przeciw pustce po odrzuceniu wartości absolutnych a więc grzęźnie w nihilizmie.
  • Odpowiedz