Wpis z mikrobloga

- Stas? Słuchaj, Stas ?
* Nie, a chto kaža ?
- A chto la telefona ?
* Oj, heta Oksana
- Słuchaj, Stas doma ?
* Niama
- Job Tvaju Mać! navošta jon adpraviŭsia ŭ štab-kvateru, moj les, pasla taho, jak ja chadziŭ, maje hrošy zabrali, chto daŭ jamu taki dazvoł ? Ty skažy jamu, hetamu ŭbludku, kudy jon zjechaŭ, bo jaho, čort vaźmi, udaryć, kroŭ nachabicca. Jon pahaliŭ les, jakoha čorta tam z našaj bułkaj jechaŭ u les i vysiek naš les?
* A chto kaža ?
- Bladź, ja tabie pakažu, chto kaža, pakul vas čort jarki patrapić, kroŭ hlanuła zalje, bladź, vaša #!$%@? mać była.
* Što vy chočacie ?
- Ja tabie dam što ty chočaš. Ja tabie dam bladź. dzie hrošy za les ?
* Što vy chočacie? My byli tolki na 50 hadoŭ, a nie.
- Bladź, ja była, ja viedaju dzie vy byli, što vy rabili, ja tabie dam 50 hadoŭ. Ja vam usio dam, viadoma. Ja ŭsio, bladź, mać vašu. Addajcie mnie hrošy vy, ŭbludki jasnyja, vy, piaryna złyja, šeryja vohniennyja šluchi, kab vy piaryna vohniennyja siernyja, heta vas uuuuuuuuuuuuuuu.
#guwnowpis #bialoruski

  • 14
pierwszy raz słyszę coś takiego jak łacina białoruska, wszystko jest pisane cyrylicą


@Gorkel: Łacinka, nie łacina ;) Jest też i ukraińska. Oczywiście to bardziej ciekawostka a ludzie raczej wolą ułomną transkrypcję do angielskiego, choć są wyjątki np. ukraiński zespół Joryj Kłoc używa łacinki w nazwach piosenek, imionach członków i różnych wiadomościach.

@AgentKGB Jak wygląda status łacinki białoruskiej na Białorusi? Czy Białorusini którzy przyjeżdżają do Polski używają jej w dokumentach, czy
w nowych paszportach ma być łacinka


@AgentKGB: Cieszy to. Fajnie jeszcze żeby tak Ukraińcy i Rosjanie coś takiego u siebie zorganizowali bo aż oczy krwawią od tych paskudnych zachodnich przekładów. Tylko bez przeginania w drugą stronę, jak to ostatnio miało miejsce np. w Kazachstanie gdzie oficjalnie porzucili cyrylicę.