Wpis z mikrobloga

Te drzewa nie stykają się ze sobą z powodu zjawiska zwanego "nieśmiałością koron drzew" (ang. crown shyness, canopy shyness)

wiki:

Crown shyness, canopy shyness (dosł. nieśmiałość koron drzew), canopy disengagement, intercrown spacing – zjawisko występujące wśród niektórych gatunków drzew, charakteryzujące się tym, że korony pojedynczych osobników się nie dotykają, tworząc gęsty baldachim poprzedzielany przypominającymi kanały przerwami. Fenomen ten jest najczęstszy wśród drzew jednego gatunku, ale zdarza się również wśród drzew należących do różnych gatunków


Nie są znane dokładne przyczyny występowania tego zjawiska. Fenomen był opisywany w literaturze naukowej od lat 20. XX wieku.


Jedna z teorii mówi, że w wietrznych obszarach wysokie i smukłe drzewa mogą zostać zniszczone podczas wzajemnej kolizji spowodowanej wiatrem. Nieśmiałość koron jest sposobem zapobiegania abrazji (otarciom) i kolizjom. Eksperymenty pokazują, że jeśli korony są sztucznie zabezpieczone przed wywołanymi wiatrem kolizjami, przerwy w baldachimie koron zarastają.


Australijski leśniczy M.R. Jacobs, który badał nieśmiałość koron drzew eukaliptusa w 1955, uważał, że wierzchołki drzew były wrażliwe na abrazję, co skutkowało przerwami w baldachimie. Franco (1986) zauważył, że gałęzie świerku sitkajskiego (Picea sitchensis) i modrzewia japońskiego (Larix kaempferi) w wyniku abrazji doznały obrażeń powodujących obumieranie szczytowych partii pędów.


Jednakże malezyjski naukowiec Francis S.P. Ng, który badał Dryobalanops aromatica w 1977, nie znalazł żadnych śladów abrazji. Zasugerował on, że rosnące wierzchołki pędów są wrażliwe na światło i przestają rosnąć w okolicy przylegających liści. U brzozy brodawkowatej mniej pączków rozwija się w tych częściach korony, które już są gęste lub znajdują się blisko innych koron, prawdopodobnie ze względu na światło.


Innym wytłumaczeniem zjawiska jest hamowanie rozpowszechniania się larw owadów minujących.


#ciekawostki #przyroda #natura #drzewa #gruparatowaniapoziomu
Marcinnx - Te drzewa nie stykają się ze sobą z powodu zjawiska zwanego "nieśmiałością...

źródło: comment_arhRTVPTlmubtBVH8uOlaEhkTwsxFyoJ.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@Mititong: @Marcinnx: W Polsce niektóre drzewa są bardziej "agresywne". To co widzimy na zdjęciu to "grzeczna" forma konkurencji w koronach. Brzoza np. stosuje tzw. biczowanie. Cienkimi, acz mocnymi pędami sukcesywnie uderza w otaczające drzewa innych gatunków powodując uszkodzenia, które mogą skończyć się nawet śmiercią sąsiada.

BICZOWANIE uszkadzanie pączków wierzchołkowych drzew sąsiednich przez giętkie gałęzie drugiego drzewa (brzozy) poruszane przez wiatr.
  • Odpowiedz
@Marcinnx zacna informacja. Dobrze się czyta takie ciekawostki o drzewach. Nie pomyślałam o tym że drzewa mogą mieć takie "ludzkie" odruchy. Przyznam, że jest świetna książka dość znana "sekretne życie drzew" gdzie autor bardzo ładnie pisze o życiu drzew i opisuje ich różne historie.
  • Odpowiedz