Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dzień dobry Mirasy i Mirabelki

#bagiety #rodo #prawo

Chciał bym napisać o sytuacji w której ktoś z was może uczestniczyć w jakiejś sprawie karnej w charakterze świadka, zeznając na niekorzyść podejrzanego.

A mianowicie. Jestem właśnie takim podejrzanym o popełnienie przestępstwa. Sprawa błaha, licha, ale przestępstwo to przestępstwo -machina ruszyła itd.
(zostałem ujęty dzięki odważnej postawie, nieznajomego mi jeszcze wtedy, jegomościa który skorzystał z przysługującego mu prawa "ujęcia obywatelskiego") - zatrzymał mnie, przyjechały bagiety i tyle go widziałem.

Ostatnio zostałem poproszony o stawienie się u referenta prowadzącego moją sprawę, gadka szmatka, gość pyta czy chce się zaznajomić z aktami sprawy.
Przeglądam, przeglądam aż tu nagle w ręce trafiają mi wszystkie dane rzeczonego jegomościa. Imie, Nazwisko, adres, pesel, imiona rodziców......

Ogólnie mam na to RODO lekko wywalone, bo co z tego ze ktoś będzie znał moje Imię i Nazwisko.

Ale w tej sytuacji bandzior jakim niewątpliwie jestem dostał od policji wszelkie dane niezbędne aby odwiedzić sprawce mojej niedoli i pogratulować mu obywatelskiego zachowania, myślę ze stosowanie się go zapisów RODO było by wskazane.

Żeby zaraz moderacja w związku z tym postem, nie musiała udostępniać danych osobowych tego tagu. Oświadczam ze Panu A... Z... o którym piszę z mojej strony nic nie grozi. A wpis ten ma na celu uświadomienie osób mogących mieć jakiś kontakt z wymiarem sprawiedliwości jakie cyrki się tu #!$%@?.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Nie siedź w domu w ferie i w wakacje
  • 9
@Kowalskyyy: @AnonimoweMirkoWyznania: dane adresowe świadków powinny być w załączniku do akt i nikt nie powinien Ci takiego załacznika udostępniać (pewnie jakieś niedopatrzenie sekretariatu) inne dane wrażliwe też powinny być "wybiałkowane" przed udostępnieniem Ci akt (ale pewnie co sąd to praktyka). Co innego imię i nazwisko, to będziesz miał wszędzie: w protokole przesłuchania, akcie oskarżenia, świadek się też przedstawi z imienia i nazwiska, PESELu itp. na rozprawie przed słuchaniem (chyba, że
dane adresowe świadków powinny być w załączniku do akt i nikt nie powinien Ci takiego załacznika udostępniać


@kimyas: Nie. Wszystkie dane świadka są jawne, dopóki nie zostaną one na jego wniosek zastrzeżone. Taką możliwość przewiduje art. 191 § 3 kpk, który stanowi, iż jeżeli zachodzi uzasadniona obawa użycia przemocy lub groźby bezprawnej wobec świadka lub osoby najbliższej w związku z jego czynnościami, może on zastrzec dane dotyczące miejsca zamieszkania do wyłącznej
@AnonimoweMirkoWyznania: formuła aktualnie obowiązujących przepisów przewiduje ochronę danych adresowych świadka (tzw. anonimizacja danych w postępowaniu karnym na podstawie art. 148a k.p.k), a w niektórych przypadkach również jego danych osobowych (tzw. świadek incognito na podstawie art. 184 k.p.k.). Jako ciekawostkę można dodać, że w przypadku zastosowania instytucji świadka incognito wszelkie umożliwiające identyfikację świadka są objęte klauzulą "ściśle tajne", czyli najwyższą.
Co do zasady w aktach sprawy nie powinno być informacji o danych