Wpis z mikrobloga

W jakim kierunku warto się rozwijać, jeśli chodzi o #programowanie ? Web, mobile, czy coś innego? Języki niskopoziomowe czy wysokopoziomowe?

Student 1 roku infy here, przygotowuję się do stworzenia pierwszego projektu do cv, jakaś aplikacja webowa, backend .net core mvc, front nie wiem jeszcze. Chciałbym iść w ten web, backend dev albo fullstack, bo ofert na to pierwsze mało raczej. Jest jedne ale: boję się, że skończę klepiąc cały dzień front w tym htmlu, a wiadomo, że frontend to nie programowanie i byle debil po bootcampie może to robić (chyba, że nie?).

  • 14
@lalalajp2_- ale frontend developerzy aktualnie bardzo ładny hajs robią, z tym, że mówiąc frontend developer mam na myśli kogoś kto programuje w którymś z aktualnych frameworków javascriptowych. Sam się przymierzam do nauki vue.js w wolnym czasie
@pszkrul: Zapewne bardzo mało, póki co uczę się mvc, robię tutorial z dokumentacji na stronie Microsoftu. Ostatnio na podstawie mojego modelu Entity Framework wygenerował mi bazę danych i kilka podstron z CRUDem do tej bazy. To wszystko za pomocą paru kliknięć. Byłem pod wielkim wrażeniem. Druga sprawa, że miałem duże problemy ze zrozumieniem tego wygenerowanego kodu w niektórych miejscach :c (np programowanie asynchroniczne).
@kuskoman: Możliwe, że moje postrzeganie frontu jako nieciekawego wynika z niewiedzy. Ogarnę niedługo JSa i podstawy Reacta, to może zmienię zdanie.
Jest tu może jakiś frontend dev i napisze, jaki % czasu w pracy spędza dłubiąc w JSie, ile w htmlu, a ile w css?
@lalalajp2_- aktualnie z czymś w stylu firebase idzie przenieść prawie całą logikę na front (oczywiście zależy do czego ma służyć apka). Bardzo często spotyka się teraz za to praktycznie dwie osobne aplikacje, gdzie backend to api dla frontu
@lalalajp2_-: a pewnie ten przykład z pracownikami. I tak jak napisał @kuskoman teraz popularne jest podejście wystawiania przez backend api dla frontu.Na udemy jest zajebisty anglojęzyczny kurs o nazwie: "Build an app with ASPNET Core and Angular from scratch" masz tam .NET Core 2.1 + EF oraz Angular 6. Ten autor ma także kurs z React, Redux i Firestore.
@lalalajp2_-: Ostatnio specjalnie pisałem e-booka aby odpowiedzieć na takie pytanie :) W skrócie to dziwi mnie, że mało kto pisze Tobie o całych stackach programistycznych. Inwestuj w fullstacka z cloudowym backgroundem. Możesz zacząć od frontu, bo dobrych React+TS developerów jest niewielu, a stawki przyzwoite. Potem do przemyślenia czy zostać przy języku, czy dorzucić sobie wspomniany .net.
@maque: Czyli przygotowywać się do aplikowania na ogłoszenia na frontend deva? Próbowałem trochę backendu i frontendu i szczerze nie wiem, w którym kierunku się rozwijać. Są różnice w zarobkach pomiędzy nimi?
Gdybyś wypisał mi te 2-3 technologie, których warto się uczyć, czyli są dobrze opłacane i nie wyginą w bliskiej przyszłości, albo chociaż napisał "idź w back-end"/"idź w front", to byłbym bardzo wdzięczny. Od kilku dni szukam w necie odpowiedzi na
@lalalajp2_-: Osobiście nie lubię tego całego rozróżnienia, na backend i fronted. Rozumiem jego potrzebę, ale czasami naprawdę w firmach to różnie wygląda. Przyjmijmi na chwilę, na rzecz tej rozmowy, że frontend to masa działań związanych z wyglądem strony, aplikacji, animacjami, testowania na przeglądarkach, responsive-web w równej mierze jak reszta logiki aplikacyjnej; Taki frontend osobiście odradzam, chyba że naprawdę lubisz zabawę z wyglądem, jesteś metodyczny, skupiony, dbały o detale (ja nie jestem