Wpis z mikrobloga

Kontynuujemy temat jednego z rozleglejszych obszarów tj. zdrowia, wyglądu, samopoczucia. Dzisiaj chciałem podzielić się z Tobą koncepcją, która pojawia się bezpośrednio lub pośrednio u wielu mentorów produktywności, optymalizacji życia i biohackingu. Koncepcja ta w moim przypadku bardzo mocno wpłynęła na moje samopoczucie, a pośrednio także na obszary takie jak moja kariera, kreatywność, życie intelektualne. Myślę, że dlatego tak bliska jest mi koncepcja #12obszarow, zaczynamy patrzyć na nasze życie jak na ekosystem, a nie tylko na poszczególne elementy. Zanim jednak przejdziemy do sedna, pozwól, że zdam Ci pytanie: Czy wiesz, jaka powinna być podstawowa funkcja mózgu?

Gdy się nad tym zastanowić, gdzieś w odpowiedziach pojawią się nam takie hasła jak: tworzenie idei, kreatywność, wyobraźnia. Czyniąc długą historię krótką, dziś chciałem przekazać Ci, jak uwolnić potencjał mózgu korzystając z koncepcji zewnętrznego mózgu.

Codzienność przytłacza nas informacjami, które musimy przetworzyć i zadaniami, które trzeba zrealizować. A gdyby tak wszystkie te żmudne (z perspektywy naszego mózgu) czynności wypchnąć na zewnątrz? Dałoby to naszemu mózgowi zasoby, by rozwijać kreatywność i nowe idee.
W moim przypadku zewnętrzny mózg to zestaw kilku narzędzi, obsługujący następujące zagadnienia.

1. Zarządzanie informacją.
Od lat niezmiennie używam . OneNote'a. Produkt ma kilka niezaprzeczalnych z mojej perspektywy zalet: jest darmowy, pozwala na pracę grupową, w jednym miejscu mogę agregować informacje w obszarze prywatnym i służbowym. Jak korzystam z OneNote'a? Wrzucam tam wszystko, o czym chciałbym pamiętać: od listy zakupów, poprzez ciekawe zdanie, które przeczytałem w książce. Dzień rozpoczynam z pustą stroną "Inbox" przez cały dzień gromadzę w niej informacje, aby wieczorem posegregować je do różnych notatników. Część z nich współdzielę z żoną, bądź ze współpracownikami, oszczędzając masę czasu na trywialne pytania.

2. Zarządzanie zadaniami.
Zarządzanie zadania to również część naszego życia, którą spokojnie możemy scedować na współczesną technologię. Moim faworytem jest TickTick. Aplikacja zarówno na Androida, jak i wersja przeglądarkowa bardzo mi odpowiada. Najciekawsze funkcje? Tagi, parsowanie daty, możliwość dodawania zadań głosowo i cała masa innych udogodnień. Przerzuciłem chyba wszystkie aplikacje do zadań dostępne na rynku. Moim zdaniem nie ma nic lepszego. TickTicka wspiera metodologia GTD (Getting Things Done autorstwa Davida Allena), szczególnie zaś zasada wrzucania wszystkiego od "Inboxa". Podobnie jak "Inboxa" w OneNote, tego również staram się przeglądać raz dziennie segregując i priorytetyzujac zadania.

3. Uczenie nowych nawyków.
Nawyki odciążają nasz umysł, warto się ich uczyć, mnie od niedawna pomaga aplikacja Habitify. Aplikację testuję, jak wspomniałem od niedawna. Na razie spełnia moje oczekiwania, bardzo podoba mi się, że ma spójny interfejs z TickTickiem. Jak uczę się nawyków? Bardzo powoli. Dodaję jeden na miesiąc. Staram się go początkowo zrealizować raz w tygodniu, gdy uda mi się zrobić coś raz w tygodniu mam głód na więcej więc ale celowo zwiększam intensywność dopiero po 2-3 tygodniach, zauważyłem, że stopniowo podsycając ten głód, można nawyk wyrobić o wiele skuteczniej.

4. Automatyzację zadań i procesów.
Automatyzację uwielbiam z prostej przyczyny. Automatyzując powtarzalne czynności, robisz mniej błędów. Do automatyzacji wykorzystuję dwie aplikacje:
Microsoft Flow — automatyzuję procesy w służbowe, z racji tego, że w pracy korzystamy z pakietu O365, którego Flow jest częścią;
Zapier— automatyzuje dla mnie procesy w sferze prywatnej.
Jak to działa w praktyce? Podam Ci mój ulubiony przykład. Gdy mój szef wyśle mi maila, trafia on do określonego folderu w Outlooku. Flow potrafi go z tego folderu wyciągnąć, sformatować i stworzyć zadanie w TickTicku z wysokim priorytetem. Dodatkowo dodaje w notatniku w OneNote wpis, dzięki czemu na cyklicznym spotkaniu z szefem możemy sobie omówić realizację tego zadania. Zgadnij, jak postrzega mnie mój szef i jak to wpływa na moją karierę i samopoczucie? ( ͡ ͜ʖ ͡)

Zapraszam do śledzenia tagu #12obszarow gdzie będę dzielił się przemyśleniami na temat rozwoju osobistego i postępami w realizacji celów w 12 obszarach mojego życia.

#12obszarow #mikrodziennik #produktywnosc #rozwojosobisty