Wpis z mikrobloga

@Kubaa001: Polecam: Luftdaten.info. Użyłem czujnik SDS011 ponieważ jest aktualnie polecany przez nich. Wszystkie części kupisz na AliExpress. Istnieje moduł luftdaten.info do home assistant, co pozwala na łatwą integrację.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kubaa001: stałem przed tym samym wyborem i wziąłem sds011 raczej jest bardziej polecany w sieci, nie testowałem bo jeszcze nie dotarl. przewagą pms jest mały rozmiar jeśli ci na tym zależy
@Kubaa001 Ja mam PMS7003 i jestem zadowolony. Kiedyś jak wybierałem model to sugerowałem się najbardziej benchmarkami ze strony https://aqicn.org/sensor/pl/ - wydawało mi się że PMS7003 miał tam akurat najlepsze recenzje.

W praktyce nie narzekam. Oszem, ma pewne fluktuacje, wyniki są dość mocno zaszumione, dlatego nie można bazować na pojedynczej próbce. Ja mam go włączony non stop (pomiar co sekunde) i zbieram wszystkie próbki i uśredniam, np do 1 lub 5 minut. Takie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wedrowycz: Wybrałem SDS011 i dogrzewam rurkę grzałką ptc, żeby zniwelować błędy pomiarowe jakie powoduje wilgoć (czujnik działa laserowo i pozbywam się cząsteczek wody, które może wykrywać jako zanieczyszczenie). Nie mam bezpośredniego porównania z żadnym czujnikiem w najbliższej okolicy, ale za niedługi czas będzie taki sam (SDS011), tylko w innej części miasta, więc ewentualnie wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej.
Ja mam go włączony non stop (pomiar co sekunde) i zbieram wszystkie próbki i uśredniam, np do 1 lub 5 minut. Takie wyniki są już ładnie wygładzone i pokazują coś w miarę miarodajnego


@maraswrona: hej. jak wyglada ta metoda usredniania danych po dluzszym czasie? zabieram sie za montaż wlasnej stacji na PMS7003 ale czytam ze jej zywotnosc to 8000h to niecaly rok ciągłej pracy. zastanawiam sie aby zbierać dane np co
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rosso_corsa Jeżeli dobrze zrozumiałem, to czujnik SDS011 ma mocowanie na cienki wężyk i do niego zamocowałem grzałkę ptc. Do stacji diy czujnik SDS jest chyba najlepszym rozwiązaniem. W PMS'ach nie ma za bardzo jak zniwelować cząsteczek wody, bo on zasysa powietrze bezpośrednio do wnętrza. Wiem, że Airly i LookO2 korzystają z PMS'ów, ale tam trzeba by było zrobić bardziej profesjonalne badania i zniwelować zawyżenia pomiarów software'owo.