Wpis z mikrobloga

SSSS.Gridman

Miałem o tym pisać, jak już się seria skończy, ale co tam. Tym bardziej po 9. odcinku nie jestem w stanie się powstrzymać.

Z tego co pamiętam na początku była nisko oceniana (przynajmniej na MAL-u - średnia wynosiła mniej niż 7, a to naprawdę mało na serwisie, na którym oceny są zazwyczaj mocno zawyżone).

W moim odczuciu pierwotnie była faktycznie dziwna w odbiorze i mało zachęcająca, choć miała kilka wyróżniających się na tle innych produkcji zalet.

Z czasem jednak byłem w stanie przyzwyczaić się do tego, jak w Gridmanie wszystko funkcjonuje i przestać zwracać uwagę na sytuacje, które z początku wydawały się absurdalne (i nie wspominam tu nawet o samej konstrukcji świata z mechami i ich przeciwnikami).

Dodając do tego zalety, o których wspomniałem przed chwilą, wyklarował się niezwykle nietuzinkowy obraz. A do zalet tych bez wątpienia należy narracja, reżyseria i sposób prowadzenia akcji. Dziwnie w przypadku anime brzmi coś takiego, jak "gra aktorska", ale tutaj jest pierwszorzędna. Postacie wydają się bardziej ludzkie i naturalne niż w przypadku sporej, sporej większości serii. Prym wiedzie tutaj przede wszystkim specyficzna gra seiyuu, szczególnie w przypadku Akane - uwielbiam jej słuchać i wręcz wyczekuję na każdą sekundę jej głosu... Twórcy pokusili się, wbrew temu co robi się w pozostałych seriach, o stonowanie perfekcjonizmu i celowo dodali więcej ludzkiego pierwiastka w formie takiej delikatnej, ludzkiej niedbałości. Nawet głos kierowcy autobusu, który mówi przez głośnik, brzmi po prostu niezwykle naturalnie, tak po prostu zwyczajnie rutynowo, jak w rzeczywistości. Jest to miła odmiana od przesadnej, dobrze już znanej z innych tytułów, staranności.

A sama fabuła? Myślę, że każdy powinien poznać ją samemu, choć nie mogę nie zaznaczyć, że bez tej całej otoczki, reżyserii i narracji, mogłaby być zupełnie nieciekawa. Ale taki jest Gridman, tu nie chodzi o samą historię, tu chodzi głównie o formę. I ja to kupuję.

#anime #animedyskusja #ssssgridman #gridman #akaneshinjou
tamagotchi - SSSS.Gridman

Miałem o tym pisać, jak już się seria skończy, ale co ta...

źródło: comment_snQbBK1uweZ9CUuliTMrOR3K4ALwHDpX.gif

Pobierz
  • 5