Wpis z mikrobloga

Ptasie pióra jako czujniki i pawie wydające dźwięki!

Ptasie pióra mają wiele funkcji. Izolują ptaka od chłodu, wilgoci, pomagają ogrzewać jaja czy wyklute pisklęta. Umożliwiają lot, ale też mają funkcję czujników. Pióra ptaków są polączone z komórkami nerwowymi i za ich pośrednictwem ptak wyczuwa kierunek wiatru itd. Pióra niektórych nionych ptaków działają jak kocie wąsy i pomagają im poruszać się w ciemnych jaskiniach.

Jak wykazało nowe badanie na pawiach, samiec potrafi wydawać dźwięki za pomocą wibracji piór na ogonie. Dżwięki te nie są słyszalne dla ludzkich uszu, ale samice pawia odbierają je za pomocą piór na głowie. Uważa się że mają one jakieś przesłanie podczas godów. Dodatkowe badania mają to potwierdzić.

Przy okazji przypomnę, że darwiniści tłumaczyli obecność takich szkodliwych z punktu widzenia doboru naturalnego cech, jak pawi ogon, który zawadza podczas ucieczki przed drapieżnikiem doborem płciowym. Samice miały wybierać na partnerów seksualnych samce z coraz większym i bardziej kolorowym ogonem, aż w końcu wyewoluowały pawie ogony. W wyniku tego doboru płciowego miało się rodzić więcej pawi z wielkimi ogonami, niż ich ginęło w paszczach drapieżników. Poźniej ta ewolucja się zatrzymała, bo jeszcze większe ogony uniemożliwilyby pawiom życie. Dobór płciowy poganiał pawie w stronę wykształcania coraz większych ogonów, a naturalny nie pozwolil mu się zbyt bardzo rozpędzić - w biologii ewolucyjnej określa się to: straterią ewolucyjnie stabilną. Wyjaśnienie niby logiczne, ale nie potwierdzone naukowo.

Kilka lat temu naukowcy przeprowadzili ciekawy eksperyment. Założyli samicy pawia kamerę na głowę i monitorowali gdzie się patrzy podczas gdy samiec rozwija przed nią ogon. Okazało się że wcale jej nie interesuje, więc nie można powiedzić że dobór samca jest determinowany rozmiarem i wyglądem ogona. TUTAJ napisałem na ten temat więcej:

Kłopoty z pawim ogonem. Hipoteza doboru płciowego w opałach.

https://bioslawek.wordpress.com/2013/08/02/klopoty-z-pawim-ogonem/

Źrodło: https://www.sciencemag.org/news/2018/11/watch-peacock-get-female-s-attention-making-her-head-vibrate?utm_source=6&utm_medium=social&utm_campaign=News-from-Science-%28ScienceNOW%29&utm_term=SciMag&utm_content=AAAS&fbclid=IwAR0Zew58JKiyNTfcWXCPr6EukD0D7QAElYl0lCS_jKXwqki0x2YTr7wuNSE

#nauka #biologia #ciekawostki
bioslawek - Ptasie pióra jako czujniki i pawie wydające dźwięki!

Ptasie pióra mają...

źródło: comment_RMZyLpatAyzbJBBrerQdxxVbjMt387Xf.jpg

Pobierz