Wpis z mikrobloga

#informatyka #linux

Mam problem z uruchomieniem systemu linux (dowolnej dystrybucji) na moim laptopie ROG gl553VE.

Instalacje systemów przebiegają bez problemów, program rozruchowy dobrze wykrywa linuxa i windowsa którego można z poziomu gruba go bezproblemowo uruchomić. Dodam, że tuż po zainstalowaniu systemu, gdy prosi o ponowne (pierwsze) uruchomienie laptop po prostu się zawiesza (po kliknięciu w przycisk Restart).

Po uruchomieniu systemu, możliwe jest uwierzytelnienie użytkownika i przejście do pulpitu. Wydawałoby się, że wszystko jest w porządku, jednak po uruchomeniu np. konsoli, przeglądarki - programy się zawieszają (typowy freeze), wtedy już nic nie mogę z nimi zrobić. Dalsze uruchamianie innych programów powoduje zawieszenie się środowiska graficznego. Ogólnie system wydaje się pracować prawidłowo ale tylko przez pierwszych kilka chwil po czym całkowicie przestaje odpowiadać. W przypadku ubuntu, xubuntu system zawieszał się w momencie logowania.

Próbowałem z: ubuntu, xubuntu, archlinux, elementaryOS, fedora, mint i chyba jeszcze coś. Wszędzie występuje ten sam problem. Jednak, na archlinux udało mi się to ogarnąć i dało się korzystać z systemu, jednak gdy doszedłem do momentu instalacji sterownika nvidia, wszystko się #!$%@?ło. W przypadku systemmu Windows 10, nie ma żadnych problemów i wszystko działa prawidłowo. Nie udało mi się również na nim zainstalować windowsa 7, ale to pomiajm, bo problem dotyczył czegoś innego.

Mieliście podobny problem? Ja się z czymś takim spotkałem pierwszy raz, mam pewne doświadczenie z tym systemem, na innych urządzeniach nigdy nie miałem z nim większego problemu.
  • 4
@tlaziuk: Sprawdzałem logi (ubuntu), nie znalazłem tam przyczyny. Wydaje mi się, że w momencie gdy system się zawiesza, to również odcina dostep do dysku i nic nie może się zapisać. W elementaryOS nawet nie mogę włączyć konsoli (przed logowaniem) bo też wszystko pada.

@cykus: Mam swap, ale poza tym też 8GB RAMu.