Wpis z mikrobloga

Inspirowany postem z mapą wieku emerytalnego w Europie i na świecie z podziałem na płeć, bazując na hasłach w wikipedii Life expectancy i Retirement Age szybko sobie skompilowałem taką tabelkę z różnicami w przewidywanej ilości lat spędzonych na emryturze i policzyłem jaka różnica jest między płciami.

Ale to jest masakra jakaś - wziąłem pierwsze 30 krajów z długością oczekiwania życia, więc kraje rozwinięte. Nie zdawałem sobie sprawy, że poza Austrią, która i tak ten wiek równa to tylko u nas takie porąbane pomysły... a po drugie nie zdawałem sobie sprawy jak wielka ta różnica jest :/ Gdyby było odwrotnie to przecież o niczym innym byśmy nie mówili (patrzcie na ostatnią kolumnę).
źródło: comment_0iwkJvX3LW7B4lz61fovbiNk0XAbTQPA.jpg
  • 6
@JimNH777: narobiłeś się i wyszły ci w zasadzie bzdury. Do obliczania długości życia na emeryturze nie bierze się średniej wieku dla całej populacji kraju tylko przeciętne dalsze trwanie życia dla osób w wieku, w jakim przechodzą na emeryturę. W Polsce jest to aktualnie około 18 lat, uśredniając już dla płci. Czyli w takim „prostym” języku - „jak już dożyjesz emerytury to będziesz ją pobierał przeciętnie 18 lat”.
@krootki: w sumie możesz mieć rację. Wiadomo, ze jak ktoś dożył 65 lat to jego przewidywan adługość życia jest dłuższa niż kogoś kto ma 20 (gdzie dla ogółu 20 latków część umrze w wypadkach np.). VERY FAIR POINT :/ Masz jakieś dane dot. przewidywanej długości życia dla osób w wieku klasyfikującym ich do przejścia na emeryturę?
@JimNH777: jak poszukasz to są tabele GUS ale te dokładne są sprzed kilku czy nawet więcej lat. Teraz najłatwiej znaleźć można tylko ogólny wskaźnik, z którego wyliczane są emerytury i jak wspomniałem wyżej wynosi on około 18 lat.