Wpis z mikrobloga

#chemia #pg #eti
@Iperyt
Heja,wiem że zielonka ze mnie,ale pomyślałem że może pomożecie,muszę dokończyć sprawko na materiałoznastwo (laby) i nie jestem pewien kilku reakcji i wniosków do nich potrzebnych.
Mamy takie doświadczenie.
Przygotowaliśmy 4 oczyszczone papierem ściernym blaszki żelazne o wymiarach 6x60 mm. Owinęliśmy jedną z blaszkę paskiem blaszki magnezowej, drugą paskiem blaszki miedzianej trzecią blaszką cynową, a czwarta blaszka stała się próbą porównawczą, gdyż została nieowinięta paskiem metalu. Gotowe blaszki umieściliśmy kolejno w czterech zlewkach, następnie do zlewek wlaliśmy 3% roztwór NaCl, tak aby blaszki z paskami metali były zanurzone. Do każdej zlewki dodaliśmy kilka kropli heksażelazicyjanianu(III) potasu.

Jak te reakcje przebiegną?
  • 12
@chemicznyziomal: na moje to jest laborka o ochronie protektorowej stopow zelaza. Bardziej reaktywny metal oddaje elektrony zamiast zelaza,.

Pozostaje wygooglowac po co jest heksazelazocyjan.

Czyli te owiniete cyna i miedzia powinny byc mniej wiecej w takim samym stanie jak probka kontrolna. Magnez powinien ochronic probke.
Czyli te owiniete cyna i miedzia powinny byc mniej wiecej w takim samym stanie jak probka kontrolna


@r4do5: G prawda, na styku żelazo - metal o wyższym potencjale wytworzy się ogniwo i żelazo będzie korodowało szybciej niż kontrolna. Będzie tak (od próbki najbardziej do najmniej skorodowanej): z miedzią, z cyną, kontrolna, z magnezem. Tylko też nie wiem po co ten heksacyjanożelazian. Z drugiej strony to jest zadanie na poziomie liceum, z
@Karbostyryl: masz racje. Ale czy skutki wystąpienia ogniwa beda tak widoczne? Sam nigdy nie robilem tej laborki. W sumie takie proste laborki najbardziej zapadaja w pamiec i sa przydatne dla kierunkow inżynierskich, wg mnie
@r4do5: Tak, skutki będą dość wyraźne, pierwszy będzie zawsze korodował metal o wyższym potencjale elektrochemicznym. Heksacyjanożelazian może mieć tutaj znaczenie katalityczne. Z tego co kojarzę dość łatwo przechodzi on między stopniami II oraz III, przez co może być "przenośnikiem" elektronów w roztworze - przyspiesza to proces, ponieważ tlen stosunkowo słabo rozpuszcza się w wodzie.
@chemicznyziomal: Będzie dokładnie tak jak Pan @Karbostyryl powiedział. Co do heksażelazicyjanianu(III) potasu, to może ma być wskaźnikiem szybkości korozji? Jony Fe(CN)6 3- tworzą z jonami żelaza (II) niebieski osad (błękit Turnbulla), więc zabarwienie roztworu po określonym czasie może być miarą ilości roztworzonego żelaza.

Edit: Wołam @neo_1995
@r4do5: Tak, skutki będą dość wyraźne, pierwszy będzie zawsze korodował metal o wyższym potencjale elektrochemicznym.


Metal o niższym potencjale będzie się roztwarzał

Heksacyjanian jest do określenia miejsc katoda anoda, czyli redukcja utlenianie. W miejsce gdzie jest utlenianie - anoda będzie niebieskie zabarwienie, a tam gdzie uwalnianie są elektrony w procesie depolaryzacji roztwór powinien zabarwić się na czerwono z tego co pamiętam