Wpis z mikrobloga

Notatka o moim pradziadku, który w 1913 roku napisał wiersz o Polsce - po polsku. Kara? Chłosta, wpis do akt i niemiecki zakład wychowawczy, bo „agitował do nauki języka polskiego”...

W komentarzu wyrok śmierci wydany przez Niemców w 1943 roku za „zdradę kraju”. Pradziadek brał udział w powstaniach, należał do polskiego związku powstańczego, udzielał się w polskiej partii narodowej, a przed II WŚ zaczął pracować dla polskiego wywiadu (na ziemiach polskich). Zginął w 1943 roku.

#100latniepodleglosci #polska #historia #marszniepodleglosci #genealogia
Pobierz aldrig - Notatka o moim pradziadku, który w 1913 roku napisał wiersz o Polsce - po po...
źródło: comment_ldOKhVcUa4FFZmh3vRR7shpioWdPlFBf.jpg
  • 22
@Acetylocholina: zmarł w wyniku wykonania wyroku... I nie, nie wiemy, w jaki sposób został zabity - w dokumentach o tym nie wspominają. Wiemy jedynie, że wykonanie wyroku było zaplanowane na 22 listopada, papiery podpisane przez sąd i że pradziadek wtedy zmarł.

Prababcia dostała list z informacją o śmierci pradziadka w marcu 1944 roku, akt zgonu rodzina otrzymała dopiero w październiku (pic related), po kilkunastu listach z prośbami o jego udostępnienie...
Pobierz aldrig - @Acetylocholina: zmarł w wyniku wykonania wyroku... I nie, nie wiemy, w jaki...
źródło: comment_n9C4FTQn89XyeWHfHx4FqEy8GtiHdn66.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@BarekMelka: Jeszcze kilkanaście lat temu wychowawca równoległej klasy bił niegrzeczne dzieci metrową linijką po rękach, a co tu mówić o szkołach wiek temu. Kiedyś nie było bezstresowego wychowania.

No i w silnie germanizowanym zaborze pruskim używanie języka polskiego było poważnym występkiem. Najbardziej znanym wydarzeniem związanym ze szkolnymi represjami jest strajk dzieci we Wrześni.