Wpis z mikrobloga

Na stronie benibachi znalazlem cos takiego:

"Czas potrzebny na dojrzewanie krewetkarium może się wahać od 5-7 dni nawet do dwóch tygodni. Jednak zazwyczaj jest to czas do 7 dni. Jeżeli masz bardzo wymagające i drogie krewetki zainwestuj w test na amoniak i azotany. Jeżeli oba testy pokażą wartość 0 po około tygodniu to znaczy, że krewetki po wpuszczeniu będą bezpieczne."

Postanowilem zrobic maly test i wystartowac baniak na wszystkim co zaleca Benibachi i wedlug ich instrukcji. Calosc wspomoglem dodatkowo Microbe lift.

A jak wyglada praktyka (na moim przykladzie)?

* podloze Benibachi Normal
* bee max od poczatku wedlug zalecen producenta
* dodatkowo Microbe lift special blend na starcie i w osmym dniu
* slimaki od 7 dnia w baniaku

Jak dojrzewa zbiornik:

1. DZIEN
PH - 6.5
NH3 - niewykrywalne
NO2 - niewykrywalne

7. DZIEN
PH - 6.2
NH3 - 1.0
NO2 - 0.2

14. DZIEN
PH - 6
NH3 - <1.0
NO2 - >1.5
NO3 - 0

Jak widac akwarium po 2 tygodniach zdecydowanie nie nadaje sie, zeby wpuszczac mieszkancow (czy to ryby, czy krewetki). Oczywiscie ludzie z odrobiną praktyki wiedzą jak przyspieszyć caly proces. W internecie mozna przeczytac porady, jak wystartowac krewetkarium, zeby na drugi dzien mozna wpuscic krewetki bez wiekszych strat. Ale ja nie o tym.

Wydaje mi się, ze tego typu porady dla poczatkujacych akwarystow sa bardzo, ale to bardzo zle. I nie chce tutaj krytykowac podloza, ani bakterii (pozywki) - to porady sa zupelnie z czapy.

Na zalaczonym obrazku widac jak przebiega dojrzewanie akwarium. A teraz porownajcie z moimi pomiarami. Cudu nie bylo.

#akwarystyka #akwarium #krewetkarium
Couto - Na stronie benibachi znalazlem cos takiego: 

"Czas potrzebny na dojrzewani...

źródło: comment_obNsXUxTbeTrwoeTX7y7YK7MPVLBS9SF.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@Couto: Produkt ma się przede wszystkim sprzedać, niestety, bo początkujący akwaryści najwięcej na nim tracą.
Stosowałem produkty (w czterech różnych akwariach) firmy prodibio i seachem oraz szczepiłem bakteriami ze starych akwariów i chyba trzecia opcja była najlepsza, aczkolwiek gdybym się spieszył i rzeczywiście chciał ryby wpuścić po tygodniu, dwóch to chyba poleciłbym seachema. Aczkolwiek może może nie jest aż tak dobry, a po prostu u mnie zdał egzamin :)
  • Odpowiedz
@Tichyplusn: zgadzam się, jeśli chodzi o szczepienie bakteriami z dojrzałego akwarium. Najtańsza i chyba najlepsza droga.

Wracając do cudownych bakterii i innych pożywek, to zastanawia mnie jedna sprawa jeśli chodzi o krewetkowy świat - większość producentów poleca dodawać swoje produkty nie tylko na starcie, ale tez profilaktycznie (co kilka dni, sic!). Najlepsze jest to, ze wiele ludzi, sadzać po wpisach na forach, to robi - kupuje te irracjonalnie drogie produkty i
  • Odpowiedz