Wpis z mikrobloga

Tak tylko pozwolę sobie zauważyć, że niszczenie zabytków tylko dlatego że są niezgodne z naszymi poglądami czy wierzeniami to zwykłe barbarzyństwo. Nie ma znaczenia czy jest to ISIS i zniszczenie Palmyry, KK i niszczenie pogańskich miejsc kultu, czy komuniści zmieniający pałace w chlewy. Jest to zwykłe barbarzyństwo. I dokładnie tym samym jest niszczenie przedwojennej kapliczki bo "ksiądz proboszcz jest nienormalny". I nie ma znaczenia czy jest to bait czy nie. Sam fakt szukania poklasku za coś takiego (i o zgrozo znalezienie go) jest czymś wyjątkowo smutnym.

#kapliczka #gimboateizm
  • 60
@neonn: @Bielecki: @mojemacki: @neonn: @Ptrg: Wtajemniczy mnie ktoś?

Z waszej dyskusji wynika, że ktoś chce wyburzyć kapliczkę, którą ktoś postawił na terenie prywatnym. Rozumiem, że właściciel tego terenu chce to zrobić i nie zgodził się na kapliczkę czy jak?

I jeżeli jest taka sytuacja to rozumiem, że kapliczka nie jest stara?
@gzres zobacz tag #kapliczka
OP kupił ziemię z przedwojenna kapliczka, wyburzył ją bo katole go męczyły i nachodziły a teraz szuka sposobów jak jeszcze bardziej pokazać swoją wyższość i zbiera pomysły co może zrobić z gruzami (grill na krzyżu itp)
@brusilow12 nie rozumiesz problemu - w przypadku stodoły (która swoją drogą może być ważnym zabytkiem, no ale przyjmijmy że nie jest) chęć rozebrania jej wynika z jej stanu technicznego, w przypadku omawianej Kapliczki wynika z chęci pokazania czyje poglądy są ważniejsze i czyje musi być na wierzchu - właściciela czy proboszcza.
@neonn:

Teraz słowo o kapliczce która znajdowała się w głębi mojej posesji na niewiekim kopcu obrośniętym drzewami. Od strony domu była zasłonięta owymi drzewami a jedyny dostęp do niej był od strony podwórza. Od drogi odgradzał ją drewniany płot ze sztachet. Kapliczka stała tam od czasów przedwojennych i była zbudowana przez ojca poprzedniego właściciela w miejsce prawosławnego drewninaego krzyża, który to z kolei został postawiany przez poprzednich właścicieli


To chyba dość
@brusilow12 a Ty nie pojmujesz że nie chodzi tu o to jak co jest stare lub też nie. Chodzi o celowe niszczenie czegoś co dla innej osoby niesie sporą wartość kulturalną tylko dlatego, że jest to niezgodne ze światopoglądem.
Nigdzie nie mówię, że to jest nielegalne, że właściciel postąpił niezgodnie z prawem itp. Oceniam samą moralność takiego zachowania
@brusilow12 przecież ja cały czas pisze że oni są tak samo durni i zachowują się jak banda debili XDDDD nigdzie nawet przez moment nie broniłem tego katolibanu, błagam nie próbuj mi takich rzeczy wciskać w usta wyzywają mnie od obłudników, bo wychodzisz na osobę, która nie rozumie co czyta.

@reflex1 gdybyś poznał trochę historii to wiedziałbys że takie wiejskie kapliczki praktycznie zawsze powstawały z prywatnej inicjatywy na prywatnym gruncie, co nie zmienia
@neonn: Wykazałem ci we wcześniejszych wypowiedziach, ale najwidoczniej nie przerabiałeś jeszcze czytania ze zrozumieniem w swoim specjalnym gimnazjum.
Facet rozebrał bezwartościowy z jego punktu widzenia kawałek drewna i głazów na swojej posesji, a Ty stawiasz go w rzędzie z ISIS czy komuchami. Wciskasz brednie, że to musiał być zabytek! Bo wiadomo coś stare to zbytek xD

Kiedy bronilem tych katoli


W swoim wyrzygu intelektualnym nie zająknąłeś się jak niszczyli jego własność
@neonn: Gdybyś Ty poznał trochę więcej historii, to wiedziałbyś ze te kapliczki były stawiane w czasach kiedy ksiądz na wsi był praktycznie władzą absolutną i stawiano je nie w celu chwalenia Boga, tylko żeby przypodobać się instutucji zwanej kościołem. Całe szczęście już nie żyjemy w tych czasach (chociaż z historii opisanej przez @PolacoEsMasGrandeRobaco i Twojego wpisu to chyba jednak jeszcze trwamy w tej guślanej rzeczywistości, przynajmniej niektórzy).
@neonn: Z opisu wywnioskowałem, że dom jest większym i jeszcze starszym zabytkiem. Jeżeli zniszczenie kapliczki zapobiegło dewastacji domu to uważam, że było to działaniem moralnie słusznym. Gdyby to jeszcze faktycznie był jakiś zabytek, nie wiem, z XVIII wieku to na miejscu właściciela zastanawiałbym się nad opłaceniem nawet z własnej kieszeni przeniesienia do jakiegoś skansenu, czy muzeum. Ale kolejną kapliczkę z międzywojnia można pewnie znaleźć 5-10 kilometrów dalej.
@neonn: > w skali całego kraju pewnie nie była wcale unikalna, ale w skali wsi takie miejsca są dość unikalne, warte zachowania

No fajnie w skali mojego miasta albo w skali mojego osiedla unikalny jest stary szpital psychiatryczny, to znaczy, że ma tam stać przez następne 200 lat bo dla nas jest unikalny a sam w sobie nie prezentuje żadnej wartości historycznej?

a Ty nie pojmujesz że nie chodzi tu o
@brusilow12: Po pierwsze i najważniejsze - dwukrotnie nazwałeś mnie kłamcą. Albo pokaż w którym momencie kłamałem albo miej jaja i przeproś.

>W swoim wyrzygu intelektualnym nie zająknąłeś się jak niszczyli jego własność kupioną za ciężko zarobione pieniądze, bo okazał się niewierzący.


Wcale XD Wcale nie nazwałem ich 3x bandą debili, wcale nie mówiłem, że ksiądz debil, wcale nie pisałęm że go męczyli i nachodzili XD

>To nic że klecha nawoływał do
@Spajkodron3000: @Ragnarokk: Zabytki to nie tylko te rzeczy wpisane do rejestru zabytków...

Choć jestem niewierzący, gdybym był z tej wsi dla mnie przedstawiałą by sporą wartość historyczną i bardzo chętnie bym się nią zajął, nie ważne co ksiądz sobie na ten temat myśli.
@neonn jako agnostyk mam wywalone na tą kapliczkei nie zgodzę się z tym że to zabytek jednak zachowania OPA nie pochwalam, jest trochę imigrantem na tym terenie i zamiast integrować się z mieszkańcami rżnie cwaniaka "Patrzcie jaki jestem kozak zniszczę wasze miejsce kultu", niczym się to nie różni od islamistów prztbywajacych do Europy którzy walczą z niewiernymi, glupota, szkodzi sobie, ludziom i buduje niepotrzebne podziały, nikt z tej wojenki nie wyjdzie cało
@reflex1:

@neonn: Gdybyś Ty poznał trochę więcej historii, to wiedziałbyś ze te kapliczki były stawiane w czasach kiedy ksiądz na wsi był praktycznie władzą absolutną i stawiano je nie w celu chwalenia Boga, tylko żeby przypodobać się instutucji zwanej kościołem. Całe szczęście już nie żyjemy w tych czasach (chociaż z historii opisanej przez @PolacoEsMasGrandeRobaco i Twojego wpisu to chyba jednak jeszcze trwamy w tej guślanej rzeczywistości, przynajmniej niektórzy).


Są to
@brusilow12:
a i jeszcze jedno:

a Ty stawiasz go w rzędzie z ISIS czy komuchami.


A to że postawiłem go również w rzędzie z Kosciołem Katolickim to już Ci przez gardło nie przeszło, bo nie pasuje do urojonych teorii że bronię księdza? XD
@neonn: przecież to nie jest żaden zabytek tylko #!$%@? kapliczka której we wsiach pełno. Jedynym zabytkiem to mógł być krzyż prawosławny który został zniszczony w celu umieszczenia jakiejś bezużytecznej kapliczki.

Poza tym ten bezmózgi katolibański tłum nie naprzykrzył się raz czy dwa, ale dziesiątki razu przez:
-rozrzucanie gwoździ przed podjazdem
-wybijanie szyby
-rozwalanie płotu
-pisanie gróźb

I grom wie co jeszcze. I to wszystko przez jakąś #!$%@?ą magiczną kapliczkę xD słów
@Greensy: Ale skąd wiesz, że to nie zabytek? To, że dla Ciebie takie miejsce nie ma znaczenia to Twoja sprawa, nie oceniam, ale pozwól innym ludziom się interesować czym tylko chcą. Jest bardzo wielu miłośników lokalnej historii, dla których tego typu obiekty mają dużą wartość.

Jak mu się katolibany naprzykrzały, to niech OP walczy z katolibanem, a nie z kapliczką.
@neonn: ale ten katoliban się naprzykrzał z powodu kapliczki, sprawę można było załatwić polubownie gdyby szaman był normalnym człowiekiem, a nie agresywnym magiem ognia.

Akcja wywołuje reakcję, przez co wszystko ma swoje konsekwencje i uważam że wina leży w pełni po stronie pana i władcy , który szczuje swoje owieczki na normalnego człowieka.

Zabytki nie powinny znajdować się na prywatnej posesji, jest to zwyczajnie tak proste. Gdyby ludziom ze wsi tak
@neonn:

Są to często jedyne pozostałości po dawnych czasach we wsiach, wspaniale pokazujące właśnie sposób myślenia ludzi.


To może przywróćmy kobiety zaprzężone w chomąto, to tez wspaniałe pokazuje zacofany sposób myślenia ludzi w dawnych czasach.

Często były wznoszone w jakiejś intencji - uchronienia przed zarazą, wysokich plonów, często w podzięce za coś, a bardzo często żeby pokazać kto jest bogatym gospodarzem.


W większości przypadków były stawiane w miejscach już istniejących kapliczek
@brusilow12: @reflex1: @Bolszoj: @Ragnarokk: @41B937B: @Greensy: @Korbov: Sorry że wołam ale chcę sprostować to co pisze kolega @neonn: bo widzę że umyślnie (?) miesza pojęcie wartości historycznej z wartością emocjonalną i wiekiem danej rzeczy.

Zróbmy mały eksperyment: twój sąsiad ma stary sad który ma w dupie i robisz sobie w nim co chcesz. Sad ma dla ciebie ogromną wartość sentymentalną bo spędziłeś tam najwspanialsze