Wpis z mikrobloga

Motobzdura na dziś
Dzisiaj ciut dłużej, no ale bez przesady bo TL;DR
Japonia. Kraj kwitnącej wiśni, anime i wielu innych dziwactw, trzeba jednak przyznać, że wypuścili kilka fajniejszych/legendarnych/piękniejszych* fur - Supra, Skyline, Celica, Impreza, Lancer-Evo. Dziś nie będzie o żadnej z nich

Kei-cary. Dla niewtajemniczonych to klasa mikro aut produkowanych w Japonii, powstała po II wojnie światowej, by mniej zamożni Japończycy mogli kupić sobie auto i by jakoś ożywić ichniejszą gospodarkę, która - co by tu nie mówić - dostała mocno po dupie. Głównym założeniem było stworzenie małego bolidu, który byłby w stanie zmieścić 4 luda i rozpędzić się do 100 km/h. A i by nie było za prosto pierwotnie silnik mógł mieć maksymalnie zawrotną pojemność 150 ccm, co dziś budzi raczej uśmiech politowania i hejterom daje wodę na młyn by rzucać #!$%@? o kosiarkach

Z czasem gospodarka się rozwijała, rozwijały się miasta i metropolie a k-cary przetrwały jako niedrogie mikro samochody (ok, stosunkowo niedrogie, bo jednak nie są tanie jak barszcz, ale wyposażenie takiego wynalazku też jest dziś niezłe). Dodatkowo objęte są niższymi podatkami i ubezpieczeniami niż "normalne" auta, co też wpływa na ich popularność.

Istotą są jednak ograniczenia dotyczące wymiarów - w zamyśle chodziło o to, by nie zatłoczyć i tak ciasnych aglomeracji. Inna sprawa, żeby zarejestrować samochód w Japonii trzeba w ogóle udowodnić, że ma się go gdzie zaparkować a takiego bąka jest najłatwiej gdzieś upchnąć. Wytyczne są i były dość rygorystyczne - np maksymalna długość takiego pojazdu mogła wynosić maksymalnie 3,3 m, szerokość 1,4 m a wysokość 2 m (dane w latach 1990-1998, dziś mogą być "większe"). Jak się przyjrzeć są to wymiary, którym idealnie odpowiada Fiat 126P albo... szafa na ubrania... Do podobnego wniosku doszło Daihatsu i w ramach heheszek zbudowało pojazd idealnie spełniający wszystkie założenia - Daihatsu Town Cube. Chcesz zabrać szafę ze szmatami ze sobą na urlop? To pojazd dla Ciebie! :v

PS: wieszak na ubrania ponoć nie był na wyposażeniu :(

#motobzdura #motoryzacja #japonia #daihatsu
(*niepotrzebne skreślić/dopisać/zrobić co się ze chce w zależności od bycia fanem bądź antyfanem aut z Japonii)
Pobierz le_ksionc - Motobzdura na dziś
Dzisiaj ciut dłużej, no ale bez przesady bo TL;DR
Ja...
źródło: comment_WbeE9mzJ9AuifC2tQNWHjOkGpqATcOqG.jpg
  • 9
@le_ksionc: więcej na ten temat

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kei-car

Poza tym kei car ma żółte tablice rejestracyjne, co go od razu wyróżnia. Czasem można się zdziwić, bo mimo ograniczenia mocy do 63 koni, większość z nich ma mini turbiny (od lat 80-tych) więc przyspieszają dość sprawnie.

W niektórych miastach nie jest wymagane wskazanie miejsca do parkowania przed zakupem kei car.

Poza osobówkami są też ciężarówki, podnośniki, wywrotki, koparki - wszystko jako kei car.

Obecnie
Pobierz ama-japan - @le_ksionc: więcej na ten temat

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kei-car
...
źródło: comment_j5mwF9QOyp7ARpSKqt09TGIIm5Kcl5Vf.jpg
@le_ksionc: Te kanciate samochodziki to jedna z dwóch rzeczy związanych z motoryzacją, która mnie zdziwiła w Japonii - spodziewałem się więcej wypasionych fur. Drugą było to, że większość motocykli jakie widziałem wyglądała jak jakieś szroty z lat 80-tych. Tu tez myślałem, że będzie pełno nowych ścigaczy czy innych nowoczesnych japońskich motorów.
@ama-japan: nie chciałem zanudzać luda takimi wywodami, ale fakt, tysz prowda

W ogóle kei-cary to totalny kosmos, fajnie że temat chwycił, będzie więcej motobzdur zatem na blogu na ten temat , a jest o czym prawić :)
@ama-japan większość motocykli co widziałem wyglądała mniej więcej tak jak na fotce :)
Pewnie i było trochę też lepszych, ale serio spodziewałem się, że będę wszędzie widział nowiutkie ścigacze. Zważywszy, że japońskie marki produkują co najmniej połowę wszystkich motocykli na świecie.
Auta były lepsze, tylko o tych keicarach nic wcześniej nie wiedziałem i sporym szokiem było dla mnie widzieć pół parkingu takich śmiesznych aut.
A byłem w co najmniej kilku miastach, w
Pobierz kotbehemoth - @ama-japan większość motocykli co widziałem wyglądała mniej więcej tak ...
źródło: comment_ykv187V9UlzfF76y6JmYj5NF5RatGEcz.jpg