Wpis z mikrobloga

Efekt aureoli, efekt halo – w psychologii tendencja do automatycznego, pozytywnego lub negatywnego przypisywania cech osobowościowych na podstawie pierwszego wrażenia.
Jest odmianą podstawowego błędu atrybucji. Polega na tym, że przypisanie jednej ważnej pozytywnej lub negatywnej właściwości wpływa na skłonność do przypisywania innych – niezaobserwowanych – właściwości, które są zgodne ze znakiem emocjonalnym pierwszego przypisanego atrybutu.
Istotą efektu aureoli jest przypisanie komuś (atrybucja) ważnej pozytywnej lub negatywnej cechy wewnętrznej. Najważniejszymi atrybutami posiadającymi moc wywoływania efektu aureoli są: mądrość/głupota, dobroć/zło, nieatrakcyjność/atrakcyjność fizyczna oraz wygląd zewnętrzny (na przykład schludny/niechlujny).
(za Wikipedią)

#psychologia #przegryw #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow
  • 4
@wzorowywykopowicz: ciekawsze wnioski można z tego wysnuć. Często słychać jak różowe stwierdzają że odeszły od swojego faceta bo się zmienił. Z dużym prawdopodobieństwem wcale się nie zmienił, tylko nigdy taki nie był.

Można odnieść wrażenie że często ludzie (częściej kobiety jednak) wiążą się z ucieleśnieniami swoich wyobrażeń, a nie rzeczywistymi ludźmi.
@janusz_pawlacz_91: Różowa, która wiąże się z niebieskim z zamiarem jego zmiany, jest po prostu delikatnie mówiąc niedojrzała. Swoją drogą to jeden z najczęstszych błędów, który przejawia się powiedzeniem, że po ślubie niebieski oczekuje, że różowa się nie zmieni; a różowa, że niebieski się zmieni. Jednak zazwyczaj jest na odwrót.
@wzorowywykopowicz
Bo kobiety bardzo długo umieją udawać. Odgrywać rolę najlepszej wersji siebie a jak już osiągają cele statusowe. Ślub, dziecko, wspólny kredyt, dom, pies. To już nie trzeba udawać i można podnieść poprzeczkę.
Facet za to gdy nie może spełnić wygórowanych oczekiwań jest określany mianem "zmienił się". Dalej oczekuje chętnej, zwartej i gotowej kobiety z którą się ożenił, ale teraz normy zostały podniesione i nie wystarczy 100%, teraz musi dać z siebie