Wpis z mikrobloga

Przy ostatnich kilku warkach mam problem z wysładzaniem a konkretnie filtracja w pewnym momencie staje i muszę wtedy kombinować.

Kupiłem kiedyś w Ikei za grosze takie sito z myślą właśnie o wysładzaniu.
Pod sitem jest kranik.

Używał ktoś tego w ten sposób?
Co o tym sądzicie?

Myślę też nad zastosowaniem tego do oddzielenia jakoś chmielu ale jeszcze nie mam pomysłu.
#piwowarstwo
Gronie - Przy ostatnich kilku warkach mam problem z wysładzaniem a konkretnie filtrac...

źródło: comment_RNedr7TJmiaGGloIEe0crJToYy4UPAcS.jpg

Pobierz
  • 5
@Gronie:
aby to zadziałało, to sito musi być dość nisko, jak się zapowietrzy między złożem a wyjściem - to może także się przytkać.

Rozwiązań jest trochę:
- łuska ryżowa
- zmienić sraczwężyk
- zwiększyć moc ssącą - ja stawiałem fermentor na stołku - im większa różnica wysokości między filtratorem a pojemnikiem zbiorczym - tym szybciej idzie (of kors - rurka musi być całkowicie zalana, gdy będzie zapowietrzona to nie zadziała)
@Gronie: Jeszcze od siebie dodam:

- stopniowe powiększanie "mocy ssącej" jak to napisał kolega wyżej - czyli nie od razu kranik na full
- nacinanie nożem złoża - działa NAJLEPIEJ!, po prostu kroisz do dna tak jak tort
- zadbanie o temp. wody do wysładzania - jak nie podgrzewasz jej cały czas przy wysładzaniu to potem im zimniej tym bardziej się złoże zbija
@Gronie: Ten sprzęt bardzo dobrze działa, tylko należy go wgiąć do wnętrza tak, żeby od góry wyglądał jak owal. Jak się wciśnie do samego końca to wystarczy ok 4l wybicia (przenosząc zacier do kadzi filtracyjnej musisz pamiętać, żeby fermentor wypełniała woda powyżej tegoż sitka, zapobiega zapowietrzeniu)
No i fajnie jest sobie rzucić troszke łuski.

A do chmielu też to znakomicie działa, można znacznie zmniejszyć straty po gotowaniu, szczególnie przy jakichś uber-chmielonych