Wpis z mikrobloga

@xar73782: Zależy czy bierzemy pod uwagę siłę wyporu. Jeśli chodzi o masę jako miarę bezwładności, masz rację. Ale jakby wziąść pod uwagę siłę wyporu i obliczyć ciężar, to już może być na odwrót przez większą objętość pieprzu.
  • Odpowiedz
@xar73782: Powietrze też daje siłę wyporu, któfa działa na wszystko.Na balon z rtęcią działa taka sama siła jak na (identyczny) balon z helem. Ten drugi unosi bo jest lekki. Jak się czepiać szczegułów to na całego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@xar73782: To w takim razie zależy jeszcze od sposobu ważenia.
Możemy klasycznie położć na wagę w atmosferze, w tedy żelazo zadziała na nią nieco więkrzą siłą bo pieprz ma większą objętość która ciągnie w górę.
Kiedy zrobimy to samo w próżni będą równe (brak wyporu).
Jeśli zbadamy w atmosferze miarę bezwładności (jak łatwo rozpędzić obiekt lub go zatrzymać), piepsz będzie cięższy przez powietrze w szparach.
Kiedy zbadamy bezwładność w próżni
  • Odpowiedz
@passerati_b: w próżni też nie muszą być równe. Pierze zajmuje większą objętość więc średnio może znajdować się dalej od środka Ziemi, więc zadziała mniejsza grawitacja ;)
  • Odpowiedz
@passerati_b: zakładam właśnie, że z uwagi na większą objętość środek ciężkości może być wyżej - napisałem zresztą "nie muszą być równe" czyli równie dobrze mogą, ale trzeba by się specjalnie postarać, aby tak było
  • Odpowiedz