Wpis z mikrobloga

  • 682
R, jak rezonansowe drewno.
Wszyscy wiemy, że instrumenty muzyczne są z drewna. Wszyscy wiedzą, że to nie może być pierwszy, lepszy kawałek drewna. Mało kto jednak wie, czym tak naprawdę drewno rezonansowe odróżnia się od innych.

Przyszłe skrzypce powinny mieć równomierne słoje, niewielką gęstość i odpowiednią barwę. Najczęściej to świerk, jodła lub jawor, buk, brzoza, jesion, grab i kilka innych.

Drewno na gitary musi leżakować co najmniej 5 lat. Instrumenty smyczkowe będą wymagały nie mniej niż 20 lat sezonowania.
Poszukiwacze najlepszego drewna rezonansowego twierdzą, że magia zaczyna się już na poczatku, bo na ścięcie wybranego drzewa drwale mają tylko jeden dzień w roku. Tuż po pierwszych przymrozkach. Ile w tym czaru, a ile prawdy wiedzą tylko lutnicy, których zawód właściwie od 300 lat nie zmienił się prawie w ogóle. Może oprócz oświetlenia w pracowni.

#ciekawostki #las #drzewo #instrumenty #zrobtosam #wiedza
wojtasu - R, jak rezonansowe drewno.
Wszyscy wiemy, że instrumenty muzyczne są z drew...

źródło: comment_lbTMof46C9d0yqdgbLXlVptmKEfMc6F2.jpg

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wojtasu: za to chińskie gitary są robione z drewna sezonowanego przez kilka godzin na ciężarówce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie to takie drewno sezonowane 5 czy 20 lat to w instrumentach mistrzowskich. Przy instrumentach z dolnej - średniej półki drewno jest po prostu suszone w suszarniach.
Poza tym - co daje sezonowanie przez 20 lat? I w jaki sposób się to odbywa? W ogrzewanym pomieszczeniu? Bo
  • Odpowiedz
@wojtasu Do produkcji fortepianów i pianin stosuje sie swierk wysokogorski ze wzgled na male odległości miedzy slojami w tym drzewie :) Pozdrawia absolwent Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu :D
  • Odpowiedz
@wojtasu: słyszałeś o firmie Aristides? Robią gitary poprzez wlewanie do gotowych form materiału o nazwie Arium, który potem twardnieje. I takie gitary są normalnie używane przez światowej sławy muzyków, którzy jakoś nie słyszą gorszego brzmienia względem drewna. Dodatkowo dochodzi fakt, że sztuczny materiał nie jest podatny na temperaturę oraz wilgotność powietrza.

https://aristidesinstruments.com/
  • Odpowiedz
Drewno na gitary musi leżakować co najmniej 5 lat


@wojtasu: Brzmi fajnie, ale prawda jest taka, że większość gitar jest jednak robiona ze zmielonych mebli z Ikei ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Wrath_of_the_Tyrant: ale to gitary elektryczne, stawiam, że pudło (a w zasadzie płyta, w której osadzone są przystawki) ma tam jednak znaczenie mniejsze, niż w gitarze akustycznej/klasycznej.
  • Odpowiedz
konstrukcja jest bardziej wytrzymała


@igierr: zawsze myślałem że drewno jest mocniejsze jeżeli cięte wzdłuż słojów (jak deski), a nie w poprzek, gdzie łatwo złamać właśnie z powodu słojów...
  • Odpowiedz
@plnk: Wiem. Nie chodziło mi o to, żeby akustyki nagle z tego robić (bo te gitary Aristidesa to jest jeden kawałek, bez żadnego klejenia główki do gryfu, ani przykręcania gryfu do korpusu), tylko tak bardziej info rzucić, że istnieją gitary do których tworzenia nie potrzeba drewna i one faktycznie dobrze brzmią.
  • Odpowiedz