Wpis z mikrobloga

Cześć. Chcę zrobić taki prosty detektor pojawienia się napięcia AC 230V do #domoticz na #raspberrypi
Mam detektor napięcia 230V AC taki jak na zdjęciu. Zasiliłem go DC 3V (zaciski VCC i GND). Działa on tak, że jak nie ma napięcia 230V na zaciskach L i N to na zacisku OUT jest napięcie 3V. Gdy na L i N pojawia się 230V - napięcie na OUT jest 0V.
Podpiąłem go do RPi poprzez GPIO. Generalnie Domoticz rozpoznaje zmiany w zasilaniu, ale działa to na odwrót. Bo jak nie ma 230V to na OUT jest 3V co dla raspberry jest logicznym 1 i wyświetla mi, że jest "włączone".
Jak najprościej odwrócić te logiczne 1 i 0 w moim przypadku?
#elektronika
Pobierz kobeb - Cześć. Chcę zrobić taki prosty detektor pojawienia się napięcia AC 230V do #d...
źródło: comment_nIuwq1uYFzV5PnwpH7mcJWn5tLRamKdl.jpg
  • 21
@kobeb: jeśli nie możesz tego załatwić programowo, to:
- zacisk Vcc detektora zostaw niepodłączony,
- zacisk "Out" podłącz do zasilania RPi 3,3V
- zacisk GND podłącz do wejścia GPIO i jednocześnie przez opornik 10kohm do masy.
@Jarek_P: Kurcze. Jednak zbyt pochopnie oceniłem sytuację. To "inne" podpięcie układu też nie rozwiązuje problemu. Wcale to nie działało poprawnie, niestety, szkoda :/

Jutro zrobię to na tranzystorze, tak jak @Sibikk radzi
@kobeb: ale w czym był problem? Bo jeśli było podłączone jak należy (i np. nie miało gdzieś jakiegoś dodatkowego połączenia z masą Raspberry) to działać powinno. Tam nie ma wielkiej filozofii, na wyjściu detektora jest transoptor, do RPi dołączasz wchodzący w jego skład zwyczajny fototranzystor.
@Jarek_P: Podłączyłem wg Twojej instrukcji, a efektem tego miałem w Domoticzu ciągle stan "Włączone" - nieważne czy zasilanie 230V dochodziło do detektora czy nie. Dopiero gdy odpiąłem detektor od RPi to przełącznik w Domoticzu zmienił stan na "Wyłączone".
@Jarek_P: Opornik nie ma znaczenia. Jak podpinam 3V3 pod out i - pod GND to jeśli 230AC brak to pomiędzy GND i OUT jest 3,3V. Jeśli zasilanie 230V jest to napięcie pomiędzy GND i OUT jest równe 0. Dziwne to...