11/100 Popularne kocie wąsy, nazywane także wibryssami lub – wibrysami, to niezmiernie ważny narząd w ciele kota. Włosy zatokowe – bo taką nazwę również noszą– są sztywne, dużo dłuższe i grubsze niż pozostałe włosy. Dzięki niezliczonej liczbie zakończeń nerwowych, wibrysy pełnią funkcję narządu dotyku. Włosy te są w stanie odebrać z otoczenia nawet najlżejsze drgania powierza i zmiany w położeniu otaczających kota przedmiotów. Dzięki temu, koty poruszają się z niezwykłą gracją i zwinnością, bez względu na porę dnia i nocy.
To właśnie włosy czuciowe pozwalają „widzieć” kotom nawet w największych ciemnościach i zachować odpowiednią, zawsze gotową do ataku, sylwetkę.
Wibrysy są tej samej długości co szerokość kociego ciała, dlatego wtykając głowę w różnego rodzaju przestrzenie, kot mierzy ją i sprawdza, czy cała sylwetka będzie w stanie bez szwanku przejść daną drogą.
@tabarok: Nie są one kotu niezbędne do życia, jednak na pewno są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Udowodniono bowiem, że koty, które zostały pozbawione wibrysów, nie są w stanie prawidłowo chodzić, zdarzają się im potknięcia na prostej drodze, „nie doskakują” do miejsca, na które próbowały wskoczyć lub zanika gracja ich ruchów.
@tabarok: Niektóre koty mogą okazać się bardzo wybredne, jeśli chodzi o dobór misek do karmienia. Wąskie miseczki mogą być niekomfortowe i kot niechętnie będzie z nich jadł, właśnie ze względu na odbierane wibrysami sygnały. Natomiast płaskie miski, o niskiej bandzie lub po prostu zdecydowanie szersze, będą bardziej komfortowe dla kota, a serwowanie posiłku w takiej „zastawie” okaże się chętniej przez niego zjadane. A już na pewno, jak wibrysów nie mają,
@sinusik: moje właśnie muszą mieć głębokie miski bo z płaskich wszystko rozwalają dookoła, ale to prawda, każdy ma zupełnie inne preferencje co do rodzaju naczynia z którego je,
@tabarok: prawie każdy kot jest taki głupi. obiekty ruchome łapie, a pachnącego, nieruchomego żarcia sztuka i nie widzi. a w każdym razie zajmuje to mu dziwnie dużo czasu. :)
Dzięki niezliczonej liczbie zakończeń nerwowych, wibrysy pełnią funkcję narządu dotyku. @sinusik: ale te zakończenia są na samych wibrysach czy przy podstawie, a włos tylko przenosi?
@kajtek14102: Na zakończeniach wibrysów znajdują się bardzo liczne receptory, czyli zakończenia nerwowe. Wibrysy są osadzone o wiele głębiej, niż inne włosy. Koty posiadają je nie tylko przy nosach. Występują one również nad brwiami, w kącikach ust, na brodzie oraz pod przednimi łapkami. Jednak te położone w innych częściach ciała nie spełniają aż tak ważnej roli, co te na policzkach.
@antkowa: Nie należy przycinać wibrysów. Bo przekazują nie tylko wrażenia czuciowe, ale też mogą przekazywać ból. Wibrysy też wypadają, ale wtedy nie należy się przejmować, bo wypadające sa już martwe. Uszkodzone wibrysy odrastają w trakcie 2-3 miesięcy, o ile nie został uszkodzony mieszek włosowy. Jednak to męka duża dla kota. Chociaż np koty rasy Sfinks mają o wiele mniej włosków czuciowych od innych ras. Zdarza się nawet, że niektóre osobniki
Dzięki niezliczonej liczbie zakończeń nerwowych, wibrysy pełnią funkcję narządu dotyku. Włosy te są w stanie odebrać z otoczenia nawet najlżejsze drgania powierza i zmiany w położeniu otaczających kota przedmiotów. Dzięki temu, koty poruszają się z niezwykłą gracją i zwinnością, bez względu na porę dnia i nocy.
To właśnie włosy czuciowe pozwalają „widzieć” kotom nawet w największych ciemnościach i zachować odpowiednią, zawsze gotową do ataku, sylwetkę.
Wibrysy są tej samej długości co szerokość kociego ciała, dlatego wtykając głowę w różnego rodzaju przestrzenie, kot mierzy ją i sprawdza, czy cała sylwetka będzie w stanie bez szwanku przejść daną drogą.
#100kocichciekawostek #ciekawostki #zwierzaczki
Komentarz usunięty przez autora
A już na pewno, jak wibrysów nie mają,
@sinusik: czyżby?
@sinusik: ale te zakończenia są na samych wibrysach czy przy podstawie, a włos tylko przenosi?
Chociaż np koty rasy Sfinks mają o wiele mniej włosków czuciowych od innych ras. Zdarza się nawet, że niektóre osobniki