Wpis z mikrobloga

@CzerstwaBulka: Oczywiście, że warto co za pytanie. To tak jakbyśmy chcieli zrozumieć w całości nazizm nie czytając dzieł teoretyków eugenikii. Marksizm poza tym jest ważnym systemem filozoficznym.

Sartre


Poczytaj Szestowa bo Sartre ma słabe tłumaczenia
  • Odpowiedz
@CzerstwaBulka to zależy, już jemu współcześni wytykali mu błędy w twórczości, głównie w jego rozumieniu ekonomii (co niestety nam współcześni powielają xD), nie podam Ci konkretnych przykładów ale google tak
  • Odpowiedz
@CzerstwaBulka: Warto czy nie, na pewno nie zaszkodzi. Co natomiast szkodzi, to ograniczanie się w obcowaniu z filozofią do tego typu klasyków. Filozofia analityczna to też filozofia, i to być może nawet jej lepsze wydanie.
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama:

Klasyk to ktoś o nienagannym stylu, głębokości treści, dojrzałych czasach, sędziwym wieku.


Mam jednak wrażenie, że pragmatyka dopuszcza używanie tego określenia w inny sposób. Rolling Stones uznajemy za klasykę szeroko rozumianego rocka, choć styl ich ciężko nazwać nienagannym, ich teksty brodziły na mieliznach, a ich czasy dojrzałe nie były. Jedynie sędziwość się zgadza. Marks wzmiankowany jest w każdym podręczniku do historii filozofii, jego dzieła wpłynęły na rzesze zarówno intelektualistów,
  • Odpowiedz
@CzerstwaBulka: Jak sam tytuł - "Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej" - wskazuje obszar zainteresowania autora w tym dziele.

Więcej filozoficznych czy ideologicznych zagadnień natomiast możesz znaleźć np. w "Ideologii niemieckiej", "Krytyce programu gotajskiego", "Manifeście komunistycznym", "Nędzy filozofii" czy "Rękopisach z 1844".

Trochę przypadkowo wypisałem te tytuły, raczej klasyki, ale mam nadzieję, że przynajmniej w jakimś stopniu będą w stanie jednocześnie zaspokoić i rozbudzić twoją ciekawość, zważając na tematykę, którą chcesz ruszyć.
  • Odpowiedz
Od kiedy Marks to klasyk filozofii?


@Brzytwa_Ockhama: Odkąd jest wykładany na wydziałach filozofii na całym świecie, z pożytkiem dla wszystkich, którzy chcą znać historię ważnych i wpływowych idei. Sam miałem Marksa w dłuższych fragmentach (Rękopisy filozoficzno-ekonomiczne z 1844 r., Kapitał) w ramach dwóch przedmiotów. Rękopisy... , niedużą książkę, jako swoistego Marksa w pigułce można polecić każdemu człowiekowi interesującemu się filozofią.

Swoją drogą, poziom pism Marksa, jego wykształcenie filozoficzne
  • Odpowiedz
@CzerstwaBulka: Ach, zapomniałem odpowiedzieć tobie. Weź przytoczone przeze mnie Rękopisy filozoficzno-ekonomiczne, gdyż stanowią ekstrakt idei Marksa i nie będą wymagały zbyt wielkiego nakładu czasu. Nie ma nawet co porównywać doktora filozofii z bełkotem autorytarnego wariata.
  • Odpowiedz