Wpis z mikrobloga

@Brzytwa_Ockhama:

Klasyk to ktoś o nienagannym stylu, głębokości treści, dojrzałych czasach, sędziwym wieku.


Mam jednak wrażenie, że pragmatyka dopuszcza używanie tego określenia w inny sposób. Rolling Stones uznajemy za klasykę szeroko rozumianego rocka, choć styl ich ciężko nazwać nienagannym, ich teksty brodziły na mieliznach, a ich czasy dojrzałe nie były. Jedynie sędziwość się zgadza. Marks wzmiankowany jest w każdym podręczniku do historii filozofii, jego dzieła wpłynęły na rzesze zarówno intelektualistów, jak
@CzerstwaBulka: Jak sam tytuł - "Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej" - wskazuje obszar zainteresowania autora w tym dziele.

Więcej filozoficznych czy ideologicznych zagadnień natomiast możesz znaleźć np. w "Ideologii niemieckiej", "Krytyce programu gotajskiego", "Manifeście komunistycznym", "Nędzy filozofii" czy "Rękopisach z 1844".

Trochę przypadkowo wypisałem te tytuły, raczej klasyki, ale mam nadzieję, że przynajmniej w jakimś stopniu będą w stanie jednocześnie zaspokoić i rozbudzić twoją ciekawość, zważając na tematykę, którą chcesz ruszyć.

Zawołam
Od kiedy Marks to klasyk filozofii?


@Brzytwa_Ockhama: Odkąd jest wykładany na wydziałach filozofii na całym świecie, z pożytkiem dla wszystkich, którzy chcą znać historię ważnych i wpływowych idei. Sam miałem Marksa w dłuższych fragmentach (Rękopisy filozoficzno-ekonomiczne z 1844 r., Kapitał) w ramach dwóch przedmiotów. Rękopisy... , niedużą książkę, jako swoistego Marksa w pigułce można polecić każdemu człowiekowi interesującemu się filozofią.

Swoją drogą, poziom pism Marksa, jego wykształcenie filozoficzne oraz
@CzerstwaBulka: Karol na propsie. Niezależnie od języka w jakim będziesz czytał, to wyniesiesz głęboki podziw dla stylu i przenikliwości. Czytanie Kapitału jest o tyle problematyczne, że bez książki objaśniającej trudno będzie samemu to objąć, stąd wspomniany Harvey może być oks, szczególnie że pojawiła się polska edycja Czytania.

Rękopisy to Marks młody i niecałkowicie naukowy, ale warto. Z krótkich to jeszcze Osiemnasty brumaire'a. Ideologia niemiecka, Manifest to dzieła wspólne