Wpis z mikrobloga

#kupno #samochody #kredyt #wynajem

Ostatnio tak sobie siadłem i kalkulowałem, jakbym kupił nowy samochód na kredyt 48msc (niecałe 1200zł miesięczna rata) przy zarobkach ok 3k (za dach nad głową i praktycznie za żarcie nic płacić nie muszę, jedynie jakieś zachcianki) bardzo mogę się #!$%@?ć w wieku 20 lat? Czy narazie wybić sobie z głowy takie rzeczy i latać starym złomem?
  • 27
@andiili Kupujesz samochód za 60 tysięcy, musisz wykupić ac i oc, czyli od 3k w górę rocznie. Większości rzeczy gwarancja nie obejmuje, przeglądy i serwis bywają drogie a musisz robić w aso żeby nie stracić gwarancji.

Samochód w kredyt? Jesteś udupiony w razie szkody całkowitej, bo kredyt spłacasz a z ac dostaniesz 70% wartości auta (przypominam że sam wyjazd z salonu to utrata ok 30% wartości samochodu).

Jak opcje kredytowania to tylko
@andiili: Ja podobnie chciałem zrobić lecz sie nie kalkulowało jeśli bym zarabiał 6k-7k to może
ale powiem ci że bedziesz miał na co hajs wydawać a nowe auto które traci na wartości i oc/ac( nowego auta są mocno #!$%@?) i tak dalej naprawy/przeglądy, benzyna to sie tak mówi ale #!$%@? wtedy bedziesz żył
@andiili: @LimakKapsw: zależy jak trafisz, bez przesady. Myśle, ze trzeba być ślepym żeby kupić auto, w które za chwile pakujesz drugie tyle kasy bo się #!$%@?. Poza tym, trzeba się zastanowić wcześniej ile beda Cię kosztować ewentualne naprawy, bo niektóre auta mają śmieszne ceny części a niektóre zajebiscie drogie. Kupiłem carisme 2002 za 6k i uważam to auto za niemalże doskonale. Wiadomo, ze nie wszystko widać na pierwszy rzut oka,
@andiili wynajem długoterminowy opłaca się tylko wtedy gdy masz dużo pieniędzy i chcesz powozić dupę samochodem za milion, a nie za 60 tysięcy. Wtedy bierzesz takie lamborghini za 150k rocznie plus płacisz 50k zaliczki w razie szkód. Nic Cię wtedy nie interesuje oprócz tego żeby się nim nie #!$%@?ć gdzieś ze swojej winy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LimakKapsw: 6k to już gruz się zaczyna, nie wiem czemu byłeś zaskoczony w ogóle. Jak się kupuje po taniości to trzeba się liczyć z takimi rzeczami.

Z kolei w nowym weź pod uwagę że ASO kosztuje. Coś się zepsuje to płacisz dużo więcej bo nowe część są droższe. "Drugie tyle", czyli 6k to nie jest duży wydatek jak na naprawę nowego samochodu. Przetrzesz samochód to zapłacisz więcej z automatu.
@Notabene: auto które kosztowało 130k a teraz kosztuje 9k to już może być niezły gruz

Auto które kosztowało 40k a kosztuje 9 może nawet nieźle jeszcze posłużyć.

Szkoda tylko, że mało kto się nad tym zastanawia przy zakupie. Ważne by była klima (do nabicia)
bardzo mogę się #!$%@?ć w wieku 20 lat? Czy narazie wybić sobie z głowy takie rzeczy i latać starym złomem?


@andiili: #!$%@?ć raczej nie, skoro nowy, to i gwarancja, skoro nowy to i ac wykupisz na pewno, więc niespodziewanie Ci silnik czy dwumasa nie pójdzie.. ale, powiem Ci tak:
1 samochód kupiłem 14latka za ~13k. Super się jeździło. Rocznie wkładałem w remont od 0.5k do 3k (zależy, w jednym roku same
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@woodka: owszem, zależy. Sam szukałem w baaardzo ograniczonym budżecie. I wybrałem tak, żeby nie dokładać, a nie że ma mi się podobać. Jak kupuję samochód za takie pieniądze, to znaczy że go serio potrzebuję. A jak go potrzebuję, to ma jeździć a nie stać zepsuty.

No dobra, trochę kłamię, bo kupiłem tylko po to żeby po słoiki nie tłuc się busem, szczególnie w święta gdzie overbooking to już standard niestety.

@
@andiili: 1,2k to ponad 1/3 Twojej wypłaty. Załóżmy wariant pesymistyczny, czyli że za te 4 lata nadal będziesz zarabiał podobnie. Na życie zostaje Ci 1,8k. Teraz nie musisz się o nic martwić, ale czy tak będzie za 2-3 lata? Może się ożenisz, może będziesz miał dziecko, może będziesz musiał się martwić. 1,8k miesięcznie, kiedy musisz opłacić mieszkanie i inne rachunki to bardzo niewiele. A samochód ciągle spłacasz, przy czym jego wartość